Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: SERBEST BÖLGELER MEVZUATI ( Tanım, Amaç,Ülke Ekonomisine Katkıları )


Alıntı:
SedaSahin´isimli üyeden Alıntı
Selamlar,
Ben Çin'den yarı mamul elektronik malzeme (güvenlik kamerası, v.b. parçalar) getirsem, bunların montajını Türkiye'de uygun serbest bölgede gerçekleştirsem bu ürünler Türk menşeli olur mu? Sonrasında serbest bölgeden Nijerya'ya bu ürünlerin ihracatını gerçekleştirsem, ürün bedellerini kambiyo mevzuatı çerçevesinde ihracat bedeli olarak Türkiye'ye getirebilir miyim? Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

Sn, Şahin

Sebest Bölgede yapılan faaliyetler sonucu ürünün Türk Menşei kazanma kriterleri mevzuatta aşağıdaki şekilde izah edilmiştir.

SERBEST BÖLGEDE ÜRETİLEN MALLAR HANGİ HALLERDE "TÜRKİYE MENŞELİ" OLUR ?

Serbest Bölgede üretilen mallar; Türkiye'de elde edilen (tümüyle üretilme kriteri) ürünlerin Türkiye menşeli sayılacağı ve Türkiye'de elde edilmemiş yabancı menşeli veya menşei belirsiz girdiler ihtiva eden malların Türkiye'de gördüğü değişiklik ve işlem dolayısıyla Türkiye menşeli sayılması (esaslı değişim kriteri-malların gördüğü işlem ve değişiklik sonucu değerinin %100 oranında artması veya bu değişiklikler ve işlemler sonucu tarife pozisyonunun değişmiş olması ya da esaslı değişiklik sayılabilecek bir işçiliğe ve işlemlere tabi tutulması) gerektiğine ilişkin şartları sağlaması durumunda "Türkiye Menşeli" sayılır. Düzenlenecek Menşe Şahadetnamesi, Gümrük Kanunu ve buna bağlı Gümrük Yönetmeliği'nin ilgili hükümlerine göre ticaret ve/veya sanayi odalarına üyelik şartı aranmaksızın, Serbest Bölge Müdürlüğünün yazısına istinaden mahalli odalarca verilir.
----------------

Bu tanımlamadan yola çıkarak izah edeyim. Demonte halde getirilip, yapılan montaj sonucu ortaya çıkan komple ürün eşyanın menşeini değiştirmez. Dolayısıyla geldiği ülke menşeili olur.

Daha sonra aynı menşei ile, Serbest Bölgeden Nijerya ya satış yapmanız, Türkiyedeki İhracat Rejim Hükümlerine tabi değildir. ( Serbest Bölgeler bu anlamda 3. ülke konumundadır)
Bu satışınızdan doğan alacağınızı Serbest Bölgedeki hesabınıza getirebilirsiniz ( Serbest Bölgeler ile diğer ülkeler arasında yapılan alım satımlar, Kambiyo mevzuatı hükümlerine tabi değildir.)

Saygılarımla,
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com