Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Gümüş ve Altın Takı İthalatında KDV Hesaplaması


Değerli Forum Üyeleri,

Gümüş ve/veya Altından mamül Mücevherci (Takı) eşyasının Yurda İthalinde, mamülün içerisinde bulunan Has (Külçe) bedeli KDV den muaftır.
Ancak; Bunun dışında sadece İŞÇİLİK bedeli üzerinden KDV alınıyormuş gibi düşünülmektedir.

Doğrusu şu şekildedir.

Bu eşyanın, Türkiye ye varışına kadarki Taşıma ücreti ve taşımaya ilişkin Sigorta bedeli ile birlikte, gümrük depolama veya antrepoda kalış süresine ilişkin ardiye bedeli, dövizin bankada tranferi ile ilgili bankanın almış olduğu komisyon tutarı, malın bedeki ithalden sonra ödenecek ise, bankaya yatırılan KKDF, Faturada yer alan FİRE ye ilişkin bedel de işçilikle birlikte KDV matrahını oluşturmaktadır.

Bunların dışında; sizin alış faturanızdaki Kıymetli metal bedeli ile İthal edeceğiniz tarihteki Kıymetli metal fiyatı arasında Devletin vergi kaybına neden olacak alehte bir fark ve ise , bu kıymet farkıda, KDV Matrahına dahil edilmek suretiyle % 18 Kdv ye yabi tutulur.

Bu belirtmiş olduğum bedellerin toplamı üzerinden %18 KDV alınmaktadır.

Ayrıca, Avrupa Birliği ülkelerden ancak A.TR belgesi ile gelen mallarda bu şekildedir. A.TR belgesi olmadan AB ülkelerinde veya Diğer Ülkelerden gelen mallar KDV nin dışında ayrı olarak % 2,5 GÜMRÜK VERGİSİ ne tabidir. Bu durumda ödenen Gümrük Vergiside KDV Matrahına alınarak bununda % 18 KDV si ödenmektedir.

Dikkat edilecek başka bir husus; bu malların üzerinde takılı halde taş olup,olmadığıdır. Eğer takılı halde taş var ise, bu taşların KDV ye tabi olanlarından KDV ve tüm taşlardan ÖTV ayrıca alınır.

Bilgilerinize sunarım.
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com