Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Eger sorun cikarirlarsa gumrukten nasil urun cekecegim?


[quote=trincess]
Merhaba, Amerika'dan bir paket icerisinde 14 tane oje siparis ettigimi yazmistim, kisisel kullanim amacli. Ama acaba ürünlerimi teslim alamazsam ne yapmalıyım? Ürünlere shipping ucreti de dahil 100 dolarin altinda bir miktar ödedim, yani limitin altındayım. Memurlara kisisel oldugunu soyleyip Vergi + KDV ödeyerek kurtarabilir miyim, yoksa mutlaka bir müşavirin mi gümrükten çekmesi gerekiyor? İthalat kapsamına girerse çektirmek bana yaklaşık ne kadara mal olur? Kesinlikle geri göndermek istemiyorum, zaten başka bir siteden aldığım paket de yolda, onda da 14 tane oje var. Burada bulabileceğim ürünler olsa zaten bu zahmete katlanmazdım. Bugün istanbul paket posta müdürlüğü'nü aradı nişanlım, ona herhangi bir problem çıkmayacağını, vergi odemeye falan gerek olmadigini söylediler, iki farklı görevliydi bunu soyleyen. Ikinci siteden gelecek pakette zaten numune oldugu yaziyor ama yine de dert ediyorum...
Yine de eger gümrüğe çağrılirsam yanıma faturayi almalı mıyım yoksa hediye/numune olduğu konusunda ısrar mı etmeliyim? Celiskili ifadeler daha kotu sonuc verir mi?
Simdiden tesekkurler...


Sn, Trincess

Bu ürünü, kişisel kullanım amaçlı olarak 100 USD altında olduğu için vergisiz alabilirsiniz sanıyorum ancak; bu tarz bir ürünü, 2. defa aynı şekilde alamazsınız bu kadar sık arayla. Gümrük 2. olana izin vermez.
Bir ürün kişi adına geliyor ise, o ürünün ancak o kişinin şahsi kullanımına mahsıs olması gerekiyor. Sizin getirceğiniz ürün şahsi kullanım için bir üründür ancak; arka arkaya aynı nitelikte bir ürün şahsi kullanım amacı dışına çıkar. Bu tip getirilen ürünler kayıt altına alınır. Tekrara getirilmesi halinde gümrük bunu tespit eder.
Yani aldığınız 14 oje için ancak bunları kullanım süresi sonunda tekrara getirebilirsiniz.

Bunun dışında ticari kapsama girerki, o zaman bir firma adına ithal edilmesi gerekir ve İthalat hükümleri neyi gerektiriyor ise( kontrol belgesi, sağlık belgesi, analiz vs) ona göre işlem yapılır.

Saygılarımla,
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com