Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: elektironik aletlerde gümrüye neye güre tabi tutuluyor


Alıntı:
mexx´isimli üyeden Alıntı
slm ben alamanyadan elektironik alet yollamak istiyom bunlarin fiyati 100 eu ile 1500 eu arasi cihaza göre deyisiyor kac eu dan sonra gümrük aliniyor ve vergi kesiliyor ve bunlari hangi koda giriyor yardimci olursaniz sevinirm cihazalarin resmini örnek olarak alta var bitane cevabiniz icin simdidne tesekürler .x


Sn, mexx


Öncelikle Almanya da cihaz göndereceğinizi belirtmişsiniz. Bu durumda önemli olan husus, Türkiye de bir alıcının olmasıdır. Bu gönderilecek ürünün Türkiye deki alıcısı firma değilde şahıs ise; bu şahsın adına gönderilen ürün, şahsın kendi kişisel ihtiyacına mahsus miktar ve nitelikte olması gerekiyor. Bu şekilde olunca; 1500 Avro ya kadar olanlar için % 10 sabit vergi alınır. Sizin resmini verdiğiniz ürün sanırı DJ ürünleri. Bu durumda bu ürünler bir kişinin kendi kişisel ihtiyacıda değilde daha çok canlı müzik yayını yapan bir mekanın kullanımına mahsus görünüyor. O nedenle resimlediğiniz ürünü böyle bir mekanın kendi vergi levhasında kayıtlı ollduğu firması adına getirebilir.

Diğer taraftan, ticari miktar arz eden ve firma adlarına gönderilen ürünler için, mutlak suretle ürünün özellikleri incelenmek suretiyle gümrük hususunda ne gerektiği tespit edilebilir.

Saygılarımla,
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com