Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Amerika'dan USB Flash Bellek Ithali


Alıntı:
mkilavu1´isimli üyeden Alıntı
Alıntı:
Zafer Bulam´isimli üyeden Alıntı
Son mesajınızı Müsait olduğum ilk anda cevaplamaya çalışacağım.[hr]
Merhaba,

USB Flash bellek içinde yüklü bir şey var ise, bunun doluluk oranı değil , içerisinde bir bilginin yüklenmiş olması önemlidir. Dolayısıyla kayıt yapılmış materyal olarak %18 KDV ye tabi olur.

Eğer bu programlar, belirttiğiniz şekilde herkesin ücretsiz olarak indirip ücretsiz yükleyebildiği programlar ise, bu programları yurt dıışında yüklemeyin ve Flash bellekleri boş olarak ithal ediniz. Türkiyede söylediğiniz programları ücretsiz indirip kaydedersiniz. Bu durumda sizin yapacağınız iş Flash bellek ithalatıdır. Bu flash bellekler Türkiye de distribütörü olan bir marka ise, bu ürünün orjinal olmasına özellikle dikkat ediniz.

Bu şekilde sadece flash belleği( içi boş halde) ithal ettiğinizde, %3 Kültür fonu+%18 KDV ye tabi olur.

Bu ürünü kendi yanınızda Amerikadan getirdiğinizde, yurt dışından , sizin Türkiyedeki firmanıza kestirdiğiniz satış faturasının sureti ile birlikte, yurda girerken, gümrüklü yolcu ambarına teslim edeceksiniz.( Ambara teslimi firmanızın adına yapacaksınız.)

Bu flash belleklerin bedelini, alcısı olan firmanız kendi hesabından, yurt dışındaki satıcıya transfer edilecek. Eğer siz Amerikada bu ürünleri bedelini elden ödediyseniz, Mal Türkiyeye geldiğinde gümrükten çekilmeden, malın bedelinin % 3 oranında tutarı Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu olarak bankanıza yatırırdığınızda bu sorununuz ortadan kalmış olacak.

Verginin matrahına konacak taşıma tutarı, yolcu beraberinde gelen eşyalar için yolcunun bilet tutarıdır. Böyle bir bilet yok ise mal değerinin
%10 u taşıma tutarı olarak vergi matrahına konulabilir ancak sizin ürünün değeri çok düşük olduğundan koyacağınız bu % 10 luk tutar, bir yolcunun Amerika -Türkiye uçak bileti tutarını karşılamayacağından, bunun ne kadar olduğu uçak şirketlerinden öğrenilerek bu tutar konulabilir.


Saygılarımla,Zafer Bey,

Yanitiniz icin tekrar tesekkur ediyorum. Eger izin verirseniz ekli sorulari da sormak isterim.

Saygilarimla


Bankaya bu KKDF’yi yatirirken islemin aciklama kismina ozel bir sey yazilmasi gerekli mi? Yada herhangi bir belgeye atifta bulunmaya gerek var mi? (Gumruk beyannamesi gibi)


%3 Kultur fonu’da gene bankaya yatirilmasi gereken bir meblag mi? Bu parayi da yatirirken bir seye dayandirmak gerekiyor mu?


KDV’ de dahil olmak uzere tum bu vergilerin ortagimca ben Turkiye’ye gelmeden orada bankaya yatirilmasi ve geldigimde beni karsilarken mali direk gumrukten cekmemiz mumkun mu? Mumkunse bu is haftasonu da olur mu?


Urunlerin bedelini ben gelmeden burada elden odeyecegim. Bu durumda da gene faturayi Turkiye’de ki firmam adina kestirmeliyim. Dogru anlamis miyim?

Merhaba,


KKKDF için, herhangi bir bankaya, satış faturasını eklediğiniz bir dilekçe ile giderek yatırabilirsiniz. Dilekçede ekli fatura muhteviyatı ithalatımız için %3 KKDF yapılmasınız rica ederiz diye belirtirsiniz.


%3 Kültür fonu, Ziraat bankasından Kültür Bakanlığı fon hesabına yatırılacak . Yine mal faturası ekli bir dilekçeyle yatırırsınız.

Mal Türkiyede gümrüğe gelmeden, ve bu gümrük beyanamesi yapımadan her hangi bir şey yapmanız mümkün değil, Hafta sonu gelebilirsiniz malı yolcu ambarına teslim edebilirsiniz ama hafta içi işlem yapabilirsiniz.

Saygılarımla,
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com