Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart yurtdışından uçuş malzemesi getirmekMerhaba herkese ,
umarım yazacağım konunun olması gereken yeri burasıdır...

ben yelkenkanat sporuyla uğraşıyorum aynı zamanda bu spora ait sertifikam da var. Kendi şahsi kullanımım için kendi adıma yurtdışından üretim yapan firmalardan/fabrikalarından bunlar ;Almanya, Avusturya, İtalyada bulunan fabrikalardır, uçuş yaparken kullanılan harnes diye tabir edilen uçuş tulumu ve o tuluma ait gerektiğinde kullanılmak üzere üzerinde takılı bulunan kurtarma paraşütünü beraber almak istiyorum. harness bir insanı omuzlarından ayakları da dahil içine alacak şekilde dizayn edilmiş sağlam bir malzemedir ve paraşütü de içine monte edilmiştir, gönderilirken tek bir kap/parça olarak gelmektedir. önemli noktalardan biri, harnes motorsuzdur paraşüt elle açılmaktadır.
tahminen yazışmalarım sonucu malın fiyatı yukardaki ülkeler bazında değişmekle beraber 950 ila 1200 euro arasında olup + gönderim masrafları civarındadır.

Harnes için resim bakabileceğiniz site

http://www.seedwings.com.au/sport.php

soruya gelince bu gönderi gümrükte vergi ve benzeri uygulamalara taabi olurmu? Olur ise neler gereklidir ne ödemem lazım gelir. Posta yoluyla gelse gümrük görevlileri herhangi bir ücret beyanında bulunurlarmı?

Bir diğer soru ise yazıstığım firmalardan Alman olan üretici eğer malı Türkiye'ye gönderirlerse Almanya devletinin %19 olarak uygulanan vergisini düşerek fiyatlandıracaklarını bildirdi.
Diğer Avusturya'lı üretici firma ise ben fiyat bilgisi ve detaylar istediğimde harnes fiyatı ve vergiler ilave ederek fiyat verdi.

ben bu malı posta yada kargo(UPS,DHL) yoluyla Türkiye'ye getireceğimden dolayı her durumda Almanya ve Avusturya'daki vergiyi ödemek durumundamıyım?
vereceğiniz yanıtlar için şimdiden teşekkür ederim
Saygı ve sevgilerimle

Murat

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey