Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Nakliyecim mi, gümrükçüm mü hatalı?
Arkadaşlar,
Şirketim bir gümrük komisyoncusu ile anlaştı. Exwork ihraç ettiğim ürünün gümrük geyannamesi gemi kalkmadan evvel kapandı fakat gümrükçüm beyannameyi armatör ofisine teslim etmedi. Armatör de malımın olduğu konteyneri aldı götürdü. Armatör firma ile anlaşan, yani malımı yerine ulaştıracak olan; konteyner ve nakliyesi için anlaştığım firma bu beyannamenin armatör ofisine bırakmak sorumluluğunun gümrükçümde olduğunu, gümrükçümde "Gemi kalktıktan sonra beyannameyi armatör ofisine bıraktığım şeklideki hatamı kabul ediyorum ama nakliye firman evraksız malı senin nakliyecin nacıl olur da gemiye yükletir?" diyor.
Hangisinin haklı olduğuna karar veremedim. Bu arada varış limanında mal yeniden sayılacak ve dünya kadar masraf çıkacak Lütfen yardımcı olurmusunuz?

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey