Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Hürriyet Gazetesinde yer alan köşe yazısına teşekkür ve düzeltme talebimiz hakkında
Sn, Erkan Çelebi

HÜRRİYET GAZETESİ nin 6 Nisan 2009 tarihli baskısında yer alan "GÜMRÜĞE TAKILAN ÜRÜNDE NAKLİYE ÜCRETİ İKİ KATINA ÇIKIYOR " başlıklı makaleniz için teşekkür ediyoruz. Son derece önem arz eden bir konuyu gündeme getirmişsiniz.

Makalenizde yer alan GÜMRÜK MUAFİYETİ paragrafında, sanırım dikkatinizden kaçan bir kaç satır var. Okuyucuyu doğru bilgilendirmek adına dikkatinize sunuyorum.

"100 Avro yu geçen yurtdışı kişisel kullanıma yöndelik siparişlerde %18 Gümrük Vergisi talep edildiğini belirtmişsiniz.

Doğrusu şu şekildedir;

Yabancı bir ülkeden posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen ya da 18 ve daha yukarı yaştaki yolcuların beraberlerinde veya kendilerinden iki ay önceki veya altı ay sonraki süreler içerisinde gelip, ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen ve her bir sevkiyat ya da yolcu başına kıymeti 1500 AVRO’yu geçmeyen eşyadan sabit oranlı vergi tahsil edilir. Bu oran % 10 dur ( Burada 1500 AVRO ya kadar olan ve kişisel kullanıma yönelik miktar ve mahiyet arz eden siparişlerin %10 sabit oranlı vergiye tabi olduğu belirtilmektedir.)

Getirilen eşyanın toplam kıymetinin 1500 AVRO ’yu aşması halinde, söz konusu eşyanın ithalinde ödenmesi gereken vergiler, yürürlükte bulunan esaslara göre tahakkuk ve tahsil edilir. İthal konusu eşyanın kıymetinin tek başına 1500 AVRO' yu geçmesi halinde, bu eşyanın gümrük vergileri İthalat Rejimi Kararı ile belirlenen oranlara göre tahakkuk ve tahsil edilir.

Yazınızda belirttiğiniz diğer tüm hususlar, son derece önemli ve bizlerinde sıkıntı duyduğumuz konulardır. Birkez daha böylesi önemli bir konuyu köşenize taşıdığınız için teşekkür ediyoruz.

Saygılarımla,

Zafer Bulam
Gümrük MüşaviriNot: Köşe yazısına http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/11370831.asp?yazarid=18&gid=61 linkinden ulaşabilirsiniz )

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com