Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: hongkong

Alıntı:
grafiturk´isimli üyeden Alıntı
s.a. arkadaşlar...
ben reklamcıyım..kendim için bir makina bakıyorum..
honkong ta bir firma buldum...

mesela beğendiğim makinanın değeri 5000 dolar...ben bu makinayı almak istersem yaklaşık olarak bana nekadar gelecektir..nereye ne kadar ödeyeceğim...sizlerin tavsiyeleirne açığım..zaten bunu muhtemelen bu işi heralde bir gümrük firmasından yardım alarak yapacam..ama ön bilgiye ihtiyacıım var...

birde orta avrupadan mesela alamyanadan bir firmadan 3000 dolarlık başka bire ürün daha baktım..(bu ürünler malesefeki ülkemde bulamadığım için dışarıdan bakıyorum..)
Sn, Grafiturk

Anladığım kadarıyla, reklam sektöründe faaliyet gösteren bir ticari işletmeniz var ve bu ticari işletmenizde, işletmenizin ihtiyacında kullanılmak üzere bir makina ithal etmeyi düşünüyorsunuz.

Öncelikle, Bu eşyanın ticari, teknik ismi, özellikler ve yaptığı iş nedir. Bu bilgilere göre eşyanın gümrük mevzuatı yönünden gereklilikleri ile birlikte vergilendirme unsurlarına bakılması gerekir. Bu nedenle makina konusunda daha detaylı bilgi iletiniz.

Bunun dışında, ürünün alış bedelinin yanında, bu ürünün Türkiyeye kadar olan taşıma ve taşıma sigortası bedelleri olur. Bu konuda satıcıdan bu fiyatlarda dahil teklif isteyebilirsiniz.

Ürün Türkiye ye geldiğinde, taşımayı gerçekleştiren firma ya ödenecek mal çekim belgesi, eşyanın gümrükte kalış süresine ilişkin ardiye bedeli ve diğer gümrük hizmetleri bedeli adı altında yaklaşık olarak; 700 TL gibi bir masrafınız olur.

Baştanda belirttiğim gibi ürüne ait teknik isim ve diğer özelliklerini tarafıma iletebilirseniz vergilendirme ve diğer gümrük gereklilikleri hususuna ayrıca bakabilirim. Bu şekilde daha sağlıklı bir maliyet analizi yapılabilir.

Diğer Almanya dan bakmış olduğunuzu belirttiğiniz ürün içinde aynı şekilde teknik ve ticari isim ve özelliklerini iletebilirseniz bu açıdan bu ürüne de bakabiliriz.

Saygılarımla,
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com