Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: İHRACATINI YAPTIĞIMIZ ÜRÜNÜN İTHALATI

Alıntı:
Cemil ÖZBEY´isimli üyeden Alıntı
Cevabınız öncelikle teşekkür ederim. Kusura bakmayın parça parça soruyorum. Bu malın bedelini tahsil etmiş olmamız yada etmemiş olmamız , her hangi bir değişikilk yaratırmı. Ayrıca makinaları gönderdiğimiz ülke Bulgaristan, gene ordan geri gelecek bununla alakalı da bir sorun yaşarmıyız.
ilginize ve alakanıza tekrar teşekkürler.

Sn, Özbey

Geri gelen eşyada döviz hareketlerini Gümrük kontrol etmez.
Bu ürünün ihracında bir KDV iadesi aldı iseniz bunun faiziyle birlikte iadesini yapacaksınız. Bu ürünün İhracında bir ihracat kredisi kullanıp, bu ihracatı ihracat kredisine saydırdıysanız, bu ihracat kredisinden düşürteceksiniz.
Firma size bir iade faturası kesecek ve bu faturada, sizin bu malı ihraç ederken kesmiş olduğunuz satış faturasının tarih ve numarasın yazarak iade sebebini belirtecek. Bu eşyanın çıkıştaki makina olduğu yönünde tereddüt oluşmaması gerekir.İhraç tarihinizden itibaren 3 yıl içinde geri gelen eşyalar vergi muafiyeti alır ancak, 3 yıl süre aşımı olursa, yasal vergilerini ödersiniz.

Kime ve nereye satış faturasını kesip sattıysanız, aynı yerden iade faturası ile gönderilecek.


CE KAPSAMINDA olan ve Geri gelen eşya kapsamında ithal edilen ürün ve ithalatçı firma bilgileri yetkili kuruluşa bildirilir. hükmü vardır.Saygılarımla,
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com