Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Bedelsiz Ihracat - Yardımınız Lutfen!


Alıntı:
morkedi_34´isimli üyeden Alıntı
Merhaba,

Daha once ihrac ettigimiz malzemeyi cikan problem nedeniyle yenisiyle bedelsiz olarak tekrar ihracat edecegiz ve ilgili su konularda yardiminizi ihtiyacım var:

- Brut 500 Kg ( 2 kap) malzemeyi "bedelsiz numune" olarak gondermek mumkun mudur?Yani soz konusu Kg buradaki gumrukte ve karşı tarafta problem yaratır mı?
-Dusuk bedel ile bu miktarda urun bedelsiz gonderilebilir mi yoksa mevcut bedelden gostermek ama no commercial value diye belirtmek mi gerekir?
-Ayrica CPT yani taşıma ödenmiş olarak gönderileceğinden, navlun bedeli söz konusu düşük bedelsiz faturaya nasıl eklenmeli?

Tesekkur ederim

Sn, Morkedi


Bu ürün BEDELSİZ İHRACAT kapsamına girmez. Ayrıca Numune niteliğinde değildir.

Doğrusu şu şekildedir;

Siz göndereceğiniz yeni ürünü, Mal mukabili ödeme şekline göre İhracat yapacaksınız.Normal satış değeri ne ise onun üzerine taşıma bedelini de ilave ederek, CPT olarak faturalandırıp ürünü gönderiniz.

Yurt dışındaki firmada, ilk aldığı arızalı ürünleri, bir iade faturası keserek ve faturasında iade nedeni belirterek gönderecek. Bu mallarda Türkiye ye geldiğinde Geri Gelen Eşya vergi muafiyetinden yararlanarak İthalatını yapacaksınız.

Saygılarımla,
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com