Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Çinden ps3 psp wii oyun konsolları ithalatı
Sn, Forum Üyeleri


Bahse konu eşya; 1 adet olarak şahıs adına ve şahsın kendi kişisel kullanımına mahsus olarak getirilebilir.Bu durumda, ödenecek vergi %10 maktu(sabit) vergidir. Garanti Belgesi veya Garanti Muafiyet Belgesi gerekmez. Bu kapsamda getirilen ve İthal edilen ürün sürekli şekilde aynı şahıs adına ithal edilmesi mümkün değildir.

Bunun dışında, 1 adeti geçen gönderiler Ticari mahiyet arz edeceğinden şahıs adına değil, mutlak suretle bir ticari işletme adına İthal edilmesi gerekir. Bu durumda eşyanın İthalinden önce GARANTİ BELGESİ prosedürlerinin yerine getirilmesi gerekir.
Garanti Belgesi alımı içinde öncelikle, Sanayi Bakanlığının öngördüğü sayıda yetkili ve TSE belgeli servisler ile SERVİS SÖZLEŞMELERİ yapılarak, SERVİS YETERLİLİK BELGESİ alınmalı ve devamında Garanti Belgesi alınmalıdır.
Bu prosedürler yerine getirildikten sonra ürünün İthalatı gerçekleştirilebilir. Bu kapsamda İthal edilecek ürün için vergi oranları;
%18KDV ile %20 ÖTV dir.

Saygılarımla,

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com