Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Tekstil Aksesuarı süsleme taş İthalatı Yardım

Merhaba ngcoskun ,

Kristal Taşlar Avrupa'nın bir çok dilinde STRASS olarak bilinir.Bu Kristal taş (rhinestone) kaya kristali cam veya akrilikten yapılmış olan suni elmastır.

Sizin malınızın tam tarifesi aşağıdaki pozisyonda sınıflandırılmalıdır.Kimyaneden bu tarife çıkması lazım.Nedeni


AVİ KARARI
7018.1059 10.06.2006 -Kıymetli veya yarı kıymetli taş taklitleri bu alt pozisyonlar 7018 pozisyonuna ilişkin armonize sistem izahnamesinin ikinci paragrafının ( C ) tanımlanan eşyayı kapsar


C) Kıymetli taş taklitleri (yarı kıymetli taş taklitleri dahil). Bunların 71.04 pozisyonunda yer alan sentetik veya terkip yoluyla elde edilen taşlarla karıştırılmaması gerekir (sözkonusu pozisyonunun Açıklama Notuna bakınız). Bu pozisyonda yer alan kıymetli taş taklitleri, ışığı kırıcı bir vasıfta olan, renksiz veya metal oksitlerle renk verilmiş özel bir camdan (strass gibi) imal edilmektedir.

Kıymetli taş taklitleri, genellikle cam bloklarından istenilen büyüklükte parçalar kesmek suretiyle elde edilir. Kesilen parçalar, üzeri Trablus (tripoli) toprağı ile kaplanmış bulunan metal bir saç parçası üzerine dizilerek küçük bir fırına sürülür ve burada ısı etkisiyle keskin kenarları yuvarlaklaştırılır. Bundan sonra kesme suretiyle şekil verilir, (elmas, roza kesimli elmas vb.) veya üzerine hak suretiyle kabartma veya oyma yapılır (kabartmalı kıymetli taşlar "cameos" taklitleri ile oymalı kıymetli taşların “intaglios"taklitleri). Kıymetli taş taklitleri aynı zamanda kalıba dökme suretiyle doğrudan doğruya da imal edilebilmektedir (küçük ziynet eşyasını teşkil eden belirli şekillerdeki taşların imalinde olduğu gibi). Bunların arkaları genellikle ışığı yansıtan metal bir boya tabakası ile kaplanır.


Kıymetli veya yarı kıymetli taş taklitleri:


7018.10.59.00.00 --- Diğerleri Not Var - 150 KDV %18 GÜMRÜK VERGİSİ % 3


[I]GTS HARİCİ(70) -ÇİN
[I]GTS HARİCİ -B.RUSYA / MYANMAR(70)
[I]LAB.TAHLİLİ(70)
[I]TERCİHLİ MENŞE(70)Metehan KÖYMEN