Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Hediye olarak XBox 360 oyun konsolu gondermek veya sahsen goturmek

Alıntı:
sarikan´isimli üyeden Alıntı
Merhabalar,
Ingiltere'de yasiyorum ve kardesime hediye olarak bir adet Xbox 360 oyun konsolu almayi dusunuyorum. Buradan aldigim oyun konsolunu hediye olarak kardesime yolladigim durumda vergi odenmesi gerekiyor mu?
Cihazi yanimda getirirsem farkli bir uygulama soz konusu mu? Cihazin bana maliyet 200 ile 250 pound arasinda oluyor. Tamamen kisisel kullanim icin olacagindan, gerekirse kutusu vs olmadan gondermekle ilgili bir sorunum da yok.

Bir de bazen bir aya varan surelerde Turkiye'ye geliyorum. O sure icerisinde kullanmak icin bu tarz bir cihazi yanimda getirirsem gumrukte vergi odemem gerekiyor mu?

Saygilar
Seref Arikan
Sn, Arıkan

Bu ürünü hediye olarak beyan edip, posta ile gönderdiğinizde, ürün alıcısına direk gidebileceği gibi, Türkiye de gümrüğe takılma ihtimalide vardır. Bu durumda alıcısı bu ürünün kargo dahil kıymetleri üzerinden %10 vergi ödemek suretiyle ithal edebilir.

Yanınızda getirdiğinizde, geri tekrar çıkarmak koşuluyla( pasaportunuza işleterek) vergiden muaf olarak Türkiye ye girişini yapabilirsiniz.
Eğer geri çıkarmayıp Türkiye de bırakacaksanız, bu durumda pasaportunuza işletmeden, bu ürünü girişte beyan ederek % 10 vergisini ödeyerek yurda girişini yapabilirsiniz.

Saygılarımla,
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com