Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Cinden ilk Bireysel Ithalat ve Sorunlari
Merhabalar degerli arkadaslar,

Öncelikle böyle Forum icin sizlere Tesekkür ederim. Ben Almanyada yasiyorum ve yakin dönemde Türkiyede ithalat yolu ile Ticarete atilmayi hedefliyordum, bunun icin arastirmalara girdim, Gümrük bilgilerimi gelistirmek icin, ama malesef her yer farkli seylerden söz ediyor.

Bende bilgimi pratik yoldan gelisdirme karari aldim ve Cinden kücük capda (internet üzeri) alis yaptim.

Aldigim Ürünler 1 Adet Oto DVD calar ve 1 Adet bir cift Walki Talki (kolsaati seklinde)

Alis Toplam 110.76$ arti Kargo bedeli ile 153.27$

Alis Bireysel gerceklesdi, yani Sirket adina degil.

Kisa sürede (yaklasik 7 Gün) Ürünler Türkiye´ye geldi. Bunun üzerine UPS Telefon ile benimle irtibata gecti. Paketim Gümrükde oldugunu ve icinde ne oldugunu ögrenmek istediler. 2 Gün sonrada email yolu ile bana Gümrük Masraflarini gönderdiler. Su Sekil:

ardýye bedelý:60 tl
kýrtsayý mas: 50 tl
ambar hýzý: 118 tl
vegýsý: 60 tl
-----------------------------------------
yaklasýk gumruk masrafý 288 tl


Gümrük Masrafi cok yüksek oldugu icin, bende Paketin Almanya´ya gönderilmesini talep ettim (henüz net bir Cevap gelmedi), eger bu mümkün olmaz ise Paketi gönderene ihade edilmesi talep edecegim. iki yoldandan ben kárli cikiyorum. Cindeki satici, ürünler ona vardiginda ücretsiz tekrar Almanya´ya kargolanacagini bildirdi bana.


Benim sizlere Sorum su. Neden bu kadar büyük bir Gümrük Masrafi Rakkami olusdu. Ürünleri Türkiye´de bir Sirket olarak Siparis etseydim dahami avantajli olurdu. Bu Siparis ettigim Ürünler aslen Numunelik. illerde ithalat sayisini yükseltmek istiyorum 10 / 100 ve durumna göre daha cok. UPS ve diger Kargo sirketleri Müsavir görevi görmüyormu? ille bir Müsavir ilemi bu Mevzuatlari hal etmek lazim?

Almanyadan Türkiye´ye göndermi bu kadar zorlu degil. Kücük capda yapilan gönderimler ya hic Gümrüge takilmiyor yada düsük Gümrük Masraflari doguyor.


Simdiden cok Tesekkürler

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey