Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Gümüş takı iharacatı nasıl yapacağım?(yolcu berberinde)


Değerli üyeler,

Kişinin beraberinde, Kara yolu ile Kesin İhraç amaçlı veya geçici olarak götürülecek (Konsinye, tanıtım vs) eşyalar( özellikle kıymetli eşyalar) pek uygun br uygulama olarak görünmüyor.
Yurt dışına Karayolu ile eşya taşınması, yetkili belgeye haiz taşımacı firmalarca yapılmalıdır.

Kişi yanında şahsi kullanımına mahsus, takı vb eşyayı geri getirmek koşuluyla elbetteki kara yolu ilede götürebilir.

Ancak; eşyanın yurtdışında satışı sözkonusu ise bu uygun ve sağlıklı bir sistem değildir.

Burda yapılacak en doğru uygulama şu şekilde olabilir;

Türkiyedeki firma yurtdışına tanıtım, tanıtım sonrasında gerekirse satış amacıyla kıymetli eşya götürecek ise; yurtdışında yerleşik bir firmaya, Konsinye satış faturası kesmelidir. Bu keseceği Konsinye Satış faturasına istinaden bir gümrük beyannemasi düzenlenerek, İhracatçılar Birliği nezdinde KONSİNYE İHRACAT olarak tasdik ettirmeli ve, bu ürünü yanında götürcek ise, çıkış yapacağı Havalimanının Yolcu işlmeleri gümrük kısmından muamalesini yaptırmak suretiyle,yanında götürmelidir.

Daha sonra Konsinye İhracat kapsamında götürdüğü bu ürünler satılmadığı taktirde tamamını geri getirip, çıkış yaptığı gümrüğe deklare ederek, geri gelen eşya kapsamında tekrar yurda ithalini yapabilir.

Ürünün tamamını sattığında, Konsinye satış faturası na paralel, kesin satış faturası kesilerek, ihracat bedeli banka veya elden yurda getirilip girişte deklare edilmelidir.

Bir kısmı satıldığında ise , satılan kısma kesin satış faturası kesilmelidır.
Satılmayan kısım için ise, alıcının düzenleyeceği iade faturası ile , geri gelen eşya kapsamında tekrar yurda ithali yapılmalıdır.

Faydası olur düşüncesi ile bilgilerinize sunarım.

Saygılarımla,
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com