Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
  #8 (permalink)
Standart RE: Hangi Gümrük Müşavirlik Şirketi İyidir.

Hepinizi saygıyla selamlıyorum.
Bence her sektörde o işi yapan en iyisidir. Bir örnek vermek gerekirse, hangi ustayı çağırırsanız çağırın o işi yapan kendinden önceki usta gerçekten hiçbirşey bilmiyordur. Oysa o işi eskiden yapan kendisi olduğunu bilse. haklısın deyip geçiştiririz.
Dolayısıyla tüm gümrük müşavirlik şirketleri iyidir. Ama en iyisi. Aslana sormuşlar neden boynun kalındır diye?
Gümrükleme işlemleri ile ilgili sıkıntılarınızda son derece haklısınız. Fakat sizlerinde takdir ettiği gibi büyük bir yelpaze söz konusu. Dolayısıyla Edirne'den Karsa kadar tüm coğrafyaya bir firmanın hükmedebilmesi için ahtapot gibi olması gerekir. Kanımca buda ne kadar büyük ve gelişmeyi sürdüren bir şirket olursanız olun nirvana gibidir. Gümrükleme işlemlerindeki aksaklıklardan dolayı bir anlamdada firmalar sorumlu. Bence önemli olan takip ve denetimdir. Bunuda konuya vakıf insanlar yapabilir. Uzun yıllar öncesine kadar birçok firma serbest muhasebeciler ile çalışmaktaydı. Fakat işlem hacmi yüksek olan firmalar ön muhasebe ve muhasebe işlemleri için Mali Müşavirlerini kendi bünyelerinde bir departman ve kadro oluşturmaktadır. sözü edilen sıkıntıları aşabilmek, hemen hemen hergün yenilenen ve gelişen gümrük mevzuatını takip edecek, hak ve hükümlülüklerini yeri geldiğinde itirazlarını gündeme getirebilecek, kısacası işin akışı esnasında değilde direk olarak sizin işiniz ve sorunlarınızla uğraşabilecek, gerek mevzuat açısından gerekse gümrükleme işlemlerinin yapıldığı gümrük idarelerindeki faaliyetleri tam olarak bilen. HAtta ve hatta gümrükleme firmasını denetleyen personellere ihtiyaç olduğu kanaatinden yola çıkarak bence düşünmek ve birşeyler yaparak sorunları gidermeye çalışmakta fayda olur kanaatindeyim.
Yorumumu rahmetli babamın sıksık söylediği bir cümle ile bitirmek istiyorum. " Bir işi yapan değil, yaptıran ustadır" customs turkey, eu customs code, inward processing, import, export, cutoms duty, customs legislation, import tax, hs code turkey, customs clearance, customs tax, additional cusotms tax
Alıntı ile Cevapla