Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Şirket kurulmadan ilk ihracat

Alıntı:
tekman´isimli üyeden Alıntı
arkadaşlar selamlar! aranıza yeni katıldım ve bu forumun varlığından dolayı çok mutluyum umarım soruma istediğim gibi bir cevap bulabilirim. sorum şu: satmak istediğim ürün için alıcı ve satıcıyı buldum. ancak bir şirketim yok. ihracatı gerçekleştirmek için adeta deyim yerindeyse kanım kaynıyor. atmam gereken adımlar neler olabilir? ilk işimde peşin ödeme yoluyla ihracatı gerçekleştirme olasılığım var mı? şahıs şirketi kurmam halinde yapacağım masraflar sırasıyla neler olabilir? bilgileriniz ve tecrübeleriniz doğrultusunda cevaplarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.
Sn, tekman

Hayırlı olmasını dilerim.

Öncelikle, İhracat yapabilmeniz için mutlak suretle bir ticari işletmeniz olması gerekmektedir. Yada var ise bir tanıdığınız firması üzerinden de yapabilirsiniz.
Kendiniz kolaylıkla bir şahıs firması kurabilrsiniz. Şahıs firması kurulumu kolay olduğundan kendinizde kurulum işlemini yüretebileceğiniz gibi, bir muhasebeci aracılığıyla, 3-5 gün içinde kurup, faaliyete geçirebilirsiniz.
Faaliyete geçtiği ve matbaadan faturanızı bastırdığınız anda İhracat işlemide yapabilirsiniz.

Bu aşamadan sonra; ihraç edeceğiniz ürün gurubuna göre ilgili İhracatçılar Birliğine firmanızın üye yapılması gerekiyor.
Üyelik Ücreti : 200 TL

İlk ihracatınızda firmanızın dasyasını ( faailiyet belgesi, mükellefiyet yazısı,imza sirküleri,sicil gazatesi,kimlik suretleri, vekaletnama vs gibi ) noter tasdikli olarak, gümrüğe ibraz etmek gerekiyor.

Daha sonra, satış faturası kesilmesi ve ihracatla ilgili gümrük prosedürleri vardır. Ancak bu durumdaki pozisyonu ve maliyeti görebilmemiz için;
Ürün adı, miktarı, kıymeti, alıcı ülke, kullanılacak taşıma yolu( hava-deniz-kara gibi) bilgilerin netleşmesi gerekir.

Ama genel olarak baktığımızda; eğer eşya iİhracında ön izine tabi değilse, kargo bedelini alıcı karşılıyorsa;

-İhracatçılar Birliği tasdik ücreti ( Kıymetin binde 1'i)
-Ardiye ücreti ( Örn; Hava yolunda: 75-100 TL gibi)
-Gümrük Müşavirlik Hizmetleri
olarak masraflarınız çıkar.

Diğer bahsettiğiniz ödeme hususu; alıcı, siz malı ihraç etmeden bedelini gönderebilir. Siz alıcıya kestiğiniz faturayı yada, bir ön fatura( proforma fatura gibi) keserek mail atarsınız. Kurmuş olduğunuz firma adına açacağınız banka hesap bilgilerini iletirsiniz. Satıcı bu hesabınıza fatura tutarını havale eder. Siz hesabınızda dövizi gördüğünüzde İhracat işlemlerine başlarsınız.

Dikkat edeceğiniz bir başka husus, markalı ürün ihraç ediyorsanız. Bu markanın kesinlikle ORJİNAL olması gerekiyor.
Ayrıca, bu malları Türkiyede bir üreticiden veya tedarikçiden temin ettiyseniz, önce bu malları faturalı olarak alışını yapıp kendi firmanızda muhasebeleştireceksiniz. Daha sonra ihraç için satış faturası kesebilirsiniz.

Kabaca bu şekildedir. Bilgilerinize sunarım.

Saygılarımla,
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com