Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: ihracat şekilleri


Alıntı:
siddharta´isimli üyeden Alıntı
pakistandaki müşterime makina sattık müşterim makinayı tanzanyaya gönderecek

müşterimin istedikleri aşağıdaki gibidir.

ihracat evraklarını tanzanyaki firma adına hazırlamamı istiyor

exworks anlaşmamıza rağmen ihracat evraklarına cıf fiyatını nakliye masraflarını da yazmamızı istiyor bizde bunu kesinlikle kabul etmiyoruz bu konuda bayağı sorun yaşadık

ödemenin pakistandan havaleyle değil ödemeyi nakliyecisine yapıp türkiyedeki nakliyeci elden bize peşin olarak yapıcak

ilk defa böyle bir durumla karşılaşıyorum

en önemlisi müşterim neden exworku kabul etmiyor ve cifte ısrar ediyor


Sn, Siddharta

Konu karışık gibi görünmesine rağmen aslında gayet açık. İzah etmeye çalışayım.

Burada anlaşılan, Siz Tüm İhracat evraklarını, fatura dahil Tanzanya daki firma adına düzenleyeceksiniz ve malla birlikte Tanzanya ya sevk edeceksiniz.

Malı Tanzanya ya gönderip, evrakları Pakistandaki firma adına düzenleyecek olsaydınız, bu durum Pakistandaki firma açısından TRANSİT TİCARET olurdu.

Ancak, burada siz, hem satış faturası ve vesaikleri Tanzanya daki firma adına düzenleyip, hemde malı Tanzanya ya sevk edecekseniz, bu durum sizin açınızdan Tanzanya ya İhracattır. O nedenle Mevzuat açısından aslında Pakistandaki firma ile Sizin bu İhracatta bir ilişkiniz söz konusu değildir.

Anlatımınızdan şu çıkıyor. Pakistandaki firma taşımacıya, taşımasını ve taşıma sigortasını ödemiş.Sizede mal bedelini veriyor. Tanzanya daki firma herhandi bir mal bedeli ve taşıma ayrıca ödemeyecek. Çünkü bu ödemeleri Pakistandaki firmaya yapmış.

Pakistandaki firma, bu bedelleri aldığı için ve Tanzanya daki firma bu açıdan tekrar size ve taşımacıya bir bedel ödemeyeceği için Sizin bu malları CIF olarak göndermenizi istiyor.

Dikat edeceğiniz hususlar;
Faturanızı Tanzanyadaki firmaya CIF olarak keseceksiniz.
Burda CIF içerisinden siz mal bedelini alıyorsunuz. Taşıma ücreti zaten nakliyeciye gidiyor. Bunun dışında CIF olduğu için bir tek sigorta konusu kalıyor. Bu önemli bir nokta. Çünkü CIF teslimde risk size ait. Bu açıdan Pakistan firması eğer CIF istiyorsa, bu malların TR den Tanzanya ya kadar sigortası yapılmış gibi göründüğünden, bu malın taşıma sigortasını yaptırarak buna ilişkin bedelinde bu firmadan mal bedeli ile birlikte alınız.
Burada taşımacı aldığı taşıma bedeline malın sigorasınıda dahil etmiş olabilir. Eğer öyleyde bu bakımdan mutlaka taşımacı firmadan bunun garantisini alınız.

Bir başka husus ise; gelen dövizi mutlaka bankanıza götürerek İhracat bedeli olarak alışını yapıp resmileştiriniz.

Bu şekilde hareket ettiğinizde her hangi bir sorun çıkmaz. İhracatı yapabilirsiniz.

Saygılarımla,
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com