Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Çin'den imitasyon güneş gözlüğü ithalatı


Alıntı:
icetin´isimli üyeden Alıntı
Unlu bir markanın unlu bir modelinin cok kaliteli bir imitasyonunu almak ve ebay uzerinden yurtdisina satmak istiyorum. Kendim de yurtdisinda okuyorum zaten, o yuzden bilgimin oldugu ve dilini konustugum ulkeye satmak istiyorum.

Bu gozluklerin ithalatındaki regulasyonları soyleyebilir misiniz? Almak istedigim gunes gozlugu kemik cerceve ve polarize camlı (en azından satıcı oyle diyor, ne kadar oyledir bilemem). Gtip'si su an aklimda degil fakat 25 adete kadar gozetim belgesinden muaf.

25 adetin cif bedeli 225$. Benim sirketim yok (sahis sirketim bile). Kisi olarak gumruk musavirlerine vekaletnamemi vererek gumrukten cekmek istesem ne kadara patlayabilir?

CE gibi bir takım belgeler istenir mi? Imitasyon diye bir sorun cikar mi? Sonucta burda satmayacagim ama satcak bile olsam malum sitelerde aynı urunu 100tl'ye kadar satanları gorunce, ithal icin bir yol olduguna emin oldum.

Cevaplarinizi bekliyorum.

* Daha once acilmis konuyu okudum fakat o 5000 kadar alimli, fazlasiyla profesyonel bir ithalatci oldugundan isime yaramadi.

* Transit ya da dropshipping yapmak istemiyorum. Urunler ille de elime gecsin istiyorum. Cin'den kargolanacagini soyleyince ragbet dusuyor ve zaten ipler de sizin elinizde olmuyor dropshippingde.

225$ a ne kadar daha eklemeliyim ki gumrukten sorunsuzca cekeyim?

Sn, içetin

Marka taklidi olan malların yurtdışına ihracatı sakıncalıdır.


Marka Tescilinden Doğan Hakların Kapsamı

Tescilli bir marka sahibine münhasır hak sağlar ve marka sahibinin üçüncü kişiler tarafından markasının izinsiz kullanımını önlemek için yetkisi vardır.Bu hakkı yayın tarihi itibariyle hüküm kazanır.

Marka tescilinden doğan hakların kapsamı 556 Sayılı KHK’nın 9.maddesinde açıklanmıştır.


Marka tescil kapsamına giren aynı mal ve hizmetlerle ilgili olarak,tescilli marka ile aynı olan herhangi bir işaretin kullanılması,
Tescilli bir marka ile aynı veya benzer olan ve tescilli markanın kapsadığı mal veya hizmetlerin aynı veya benzeri mal veya hizmetleri kapsayan ve bu nedenle halk üzerinde, işaret ile tescilli marka arasında bağlantı olduğu ihtimali de dahil, karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin kullanılması halinde; Marka sahibinin önlenmesini talep etme yetkisi vardır

Marka Sahibinin Talebi Üzerine Yasaklanabilecek Hususlar

İşaretin mal veya ambalajı üzerine konulması:Tescilli bir marka veya logonun başkası tarafından mal veya ambalajı üzerine konulması marka hakkına tecavüz olup,marka sahibinin talebi üzerine yasaklanabilir.
İşareti taşıyan malın piyasaya sürülmesi veya stoklanması:Marka sahibinin izni olmaksızın,markayı taşıyan malların başka bir kişi tarafından piyasaya sürülmesi,marka hakkına tecavüz oluşturur
İşareti taşıyan malın ihracı ve ithali:Marka sahibinin izni olmadan markayı taşıyan malların yurt dışından ithal edilmesi veya ihraç edilmesi de marka hakkına tecavüz sayılır .Türkiye pazarına girmeden sadece ihraç amaçlı olarak üretilmesi ve yurt dışına gönderilmesi durumunda marka sahibinin talebi üzerine taklit ürünlere ,ürünlerin üretildiği fabrikalarda,depolarda ve ihracat yapılırken gümrüklerde el konulabilir ve taklit ürünü üretenler hakkında savcılık tarafından KAMU DAVASI açılabilir.
İşaretin iş evrakı ve reklamlarda kullanılması

Marka Hakkına Tecavüz Sayılan Durumlar


Markaya Tecavüz;”Marka sahibi veya yetkili kıldığı kişinin izni olmaksızın,markanın aynısının veya ayırt edilemeyecek derecede aynısının ticaret sırasında markanın tescili kapsamında bulunan mal veya hizmetlerde kullanılması” şeklinde tanımlanmaktadır.
KHK’nın Marka Tescilinden Doğan Hakların Kapsamını açıklayan 9.maddesinin ihlal edilmesi.
Marka sahibinin izni olmaksızın,markayı veya ayırt edilemeyecek derecede benzeri kullanmak suretiyle markayı taklit etmek.
İhlal yoluyla kullanılan taklit markalı ürünleri satmak ,dağıtmak,ticari,amaçla elde bulundurmak
Marka sahibinin verdiği lisans haklarını marka sahibinin izni olmadan,genişleterek kullanmak veya izinsiz başkasına devretmek
Marka ihlali fiillerine ortaklık yapmak,İhlal fiillerin yapılmasını teşvik etmek veya kolaylaştırmak.
Taklit markalı ürünlerin nereden alındığını bildirmekten kaçınmak.

Marka Sahibinin Hukuk ve Ceza Mahkemelerinde Açabileceği Davalar ve Talepleri


Marka sahibi,marka hakkına tecavüz fiillerinin tespiti için delillerin tespiti davası açılabilir.
Marka hakkına tecavüz fiillerinin durdurulması talep edilebilir.
Üretilmesi veya kullanılması cezayı gerektiren eşya ile bu eşyayı üretmeye yarayan araçlara el konulmasını talep edebilir.
Marka sahibi,el konulan taklit ürünlerin mülkiyetinin kendisine verilmesini talep edebilir.
Marka sahibi,el konulan ve araçların üzerindeki markaların silinmesini,veya silinmesi mümkün değilse imhasını isteyebilir.
Marka sahibi,markayı izinsiz kullananlardan maddi ve manevi tazminat talebinde bulunabilir.
Marka sahibi,mahkemeden, maddi ve manevi tazminatın yanında ayrıca yoksun kaldığı kazancı talep edebilir.

Marka Taklit Suçunu İşleyenlere Verilecek Cezalar

Başkasının tescilli markasını taklit eden, taklit markalı malları satan,ithal veya ihraç eden,ticari amaçla elde bulundurulanlar hakkında,marka sahibinin Cumhuriyet Savcılığı’na şikayette bulunması sonucunda, Güvenlik güçlerince taklit mallara el konularak,suçlular hakkında Savcılık tarafından KAMU DAVASI açılmaktadır.


İki yıldan dört yıla kadar hapis cezası
Altı yüz ytl den bin ytl ye kadar para cezası
İşyerlerinin bir yıldan az olmamak üzere kapatılması ve bir yıl ticaretten men cezası verilmektedir

Asliye Ceza Mahkemelerince verilecek cezaların haricinde,marka taklit fiilini işleyenler hakkında Hukuk Mahkemelerinde,taklit markalı ürün miktarı da dikkate alınarak milyarlarca türk lirası maddi ve manevi tazminat’ın taklitçiden alınarak ,marka sahibine verilmesine karar verilmektedir.Saygılarımla,
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com