Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart İhracatta Çift Fatura Düzenlenmesi Hk.
Merhaba Arkadaşlar,

Konu başlığında da belirttiğim üzere ihracat işlemlerinde fatura düzenlenmesi konusunu sizlerle istişare ederek hem uygulama hemde teknik yönden konuyu ele alarak bilgi paylaşımında bulunulmasının faydalı olacağı kanaatindeyim.

Mevcut uygulamaya baktğımızda küçük-büyük ayrımı olmaksızın birçok firma Türkçe ( Maliye Bakanlığı Onaylı) ve İngilizce (farklı bir dil de olabilr) olarak aynı bilgileri ihtiva eden 2 fatura düzenleyor , az bir kısmı ise sadece Maliye Bakanlığı Onaylı faturayı düzenliyor ve aşağıda saydığım şekillerde işlem ifa edilmesi yoluna gidiliyor.

1. Yöntem
-Mükellef Asıl Türkçe faturayı beyanname ekinde gümrüğe veriyor.
-İngilizce faturayı da alıcı firmaya gönderiyor.

2. Yöntem
-Mükellef Asıl Türkçe faturayı kendi (sarı) beyanname nüshasına ekliyor. (gümrüğe ftk. yada sureti bırakıyor)
-İngilizce faturayı da alıcı firmaya gönderiyor.

3. Yöntem
-Mükellef sadece Maliye bakanlığı onaylı tek fatura düzenlemiştir.Gümrüğe bu faturanın ftk. yada suretini bırakıyor.
-Asıl Maliye bakanlığı onaylı faturayı da alıcıya gönderiyor.

Bu noktada karşımıza çıkan bu tip farklı yaklaşımlar kamu kurumları karşısında mükelleflerin sıkıntılar yaşamasına neden olmakla birlikte uygulamada birliğin sağlanmasına da gölge düşürmektedir.
Lütfen izlemiş olduğunuz yol ve Gümrük Mevzuatı, Vergi Usul Kanunu, Maliye Politikası açısından izlenmesi gereken yol şeklinde bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Saygılarımla
A.Kadir

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey