Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Bedelsiz ithalatta CIF degerleri ve 3 yas konusu

Bedelsiz olarak yurda getirilecek otomobillerin vergi hesabına esas teşkil edecek kıymetinin hesaplanmasında kullanılacak değeri forumda sık sık sorulmakta.Bu konu ile ilgili olarak Gümrükle Genel Müdürlüğü'nün 2000/26 sayılı Genelgesi gayet açıktır.Söz konusu Genelgeye gümrük müsteşarlığının resmi internet sitesindn ulaşılabilir.

Söz konusu Gnelgenin 1. maddesinde;

"1- A) İthalat konusu nakil vasıtalarının kıymeti için öncelikle Müsteşarlıkça tespit edilerek yayımlanmış Genelgeler veya mevcudiyeti halinde ilgili gümrük idaresine muhatap yazılı bildirimler dikkate alınacaktır.

B) Genelgeler ile kıymeti yayımlanmamış nakil vasıtlarının ithal edilmek istenilmesi halinde; kıymeti Türkiye' deki mümessilinden sorulacaktır.

C) Model yılındaki kıymeti tespit edilemeyen standart dışı aksesuarlar için öncelikle yeni modellerine ait Genelgelerdeki kıymeti esas alınacaktır.

Bu şekilde tespit edilemeyen aksesuar kıymeti için 2 nci maddenin B bendi uyarınca işlem yapılacaktır.

D) Yurtdışı edilmek veya gümrüğe terk edilmek kaydıyla sadece arzuya tabi ve sökülebilir standart dışı aksesuarların sökülmesi için yazılı müracaat halinde; taleplerin ithalatı yapacak gümrük idaresince kabulü suretiyle sökülen aksesuar kıymeti vasıtanın FOB kıymetinden düşülecektir." denilmektedir.

Söz konusu genelgelerde yer alan fiyatların bir yerde yayınlanması söz konusu değildir. Bu fiyatlar aracın yurtdışı vergisiz katalog fiyatlarıdır. Söyleki; Audi 2.0 için model yılındaki 0 km almanya vergisiz satış fiyatı esas alınır. Bu fiyatlar yurtdışı temsilcilklerimiz aracılığıyla gümrük müteşarlığının ilgili biimine ,oradan da bu konuda yetkili gümrük müdürlüklerine intikal ettirilmektedir.

İlgili gümrük müdürlüklerine başvurup fiyatlar konusunda bilgi edinmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca amortismana esas alınacak model yılı hesabında içinde bulunulan yıl 0 sayılarak geriye doğru gidilecektir. Örneğin 2007 model bir araç için 2008 yılında ithal edilmesi halinde 1 yıllık amortisman düşülecektir.

Son olarak,ithal edilmek istenen aracın model yılı değerini satıcı firmalardan öğrenmek çok zor olmayacaktır. Bu sayede aşiyan üyemizin mesajındaki hesaplama metodunu kullanarak yaklaşık ne kadar vergi ödeyeceğinizi tespit edebilirsiniz.

Kolay gelsin
__________________
**Lütfen Forum Kurallarını dikkatlice okuyunuz.
**Forum\'da konu açmadan önce MUTLAKA arama yapınız.
**Rahatsız olduğunuz iletileri \"bildir\" tuşunu kullanarak ilgili moderatöre aktarabilirsiniz.
** Bize ulaşmak için: yoneticiler@gumrukforum.com