Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: DDU tesliminde gümrük masrafları...


Alıntı:
eardic´isimli üyeden Alıntı
Merhaba herkese,

Diyelimki Almanya'dan DDU teslimi bir mal aldık. Bizim işyerimize kadar oluşacak her türlü nakliye masrafı satıcıya ait. Yalnız malzemeyi gümrükten geçirirken gümrükçüye ödediğimiz masrafları da satıcı karşılamak zorunda mı? Bir de nakliye yaparken sigorta yaptırmak zorunda mı satıcı, yoksa sigortasız da getirebilir mi?

Teşekkürler.

Sn,eardinç


DDU TESLİM; İthalattan doğan vergi,resim ve harçlar hariç olmak üzere, malların anlaşmada belirlenen noktaya kadarki masrsafların satıcıya ait olacağı bir teslim şekli olduğuna göre, gümrük hizmeti ile ilgili masraflarında satıcı tarafından karşılanması gerekir. Bu türü maddeleri satıcıyla yapacağınız sözleşmede belirtiniz.

DDU teslimde sigorta yükümlülüğü yok ancak, malların teslimine kadar olan rizikolar satıcıya ait olacağından genelde sigorta yapılmalıdır.

Dikkat edilecek bir başka husus ise; sözleşmede belirtilen teslim süresi içerisinde varış gümrüğünde alıcıdan kaynaklanan bir gecikme oluşursa ve bu gecikmeden doğan ek bir masraf olması halinde bu ek masraf alıcıya aittir.

Saygılarımla,
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com