Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: DDR RAM


Değerli Arkadaşlar,

Bu eşyanın GTİP konusunu aşağıdaki bilgiler ışığında bir daha gözden geçirmenizi rica ederim.

Öncelikle üyenin belirttiği eşya;

“DDR-RAM ( Double Data Rate –Rondom Access Memory)” : Çift veri transferi bellekleridir.

ANA BELLEK BİRİMLERİ( RAM) nin tanımına baktığımızda; Programların ve verilerin kullanıldıkları zaman geçici olarak depolandıkları yerdir. Bunlar; DDR RAM – SD RAM
Bu malzemeler, Otomatik Bilgi İşlem makinelerinin DONANIM birimlerindendir.


Bunların dışında;

Dynamic Rondom Access Memory ( Dinamik Rasgele Erişim Ana Bellekler) (D-RAM) ; Bu eşya, Türk Gümrük Tarife Cetvelinin 8542.32 tarife pozisyonunda özel olarak sınıflandırılmıştır.

Üyemizin bahsettiği DDR-RAM ise ANA BELLEK birimleri olarak değerlendirilebileceğinden, bu eşyanında daha özel olarak sınıflandırıldığı; 8471.70 alt posizyonunda sınıflandırılması Tarifenin yorumu açısından daha uygun olacağı kanaatindeyim.

Bu eşyalar 8473 de sınıflandırılabilir. Ancak daha belirgin özellikte olan GTİP lerde sınıflandırılması daha uygun olacaktır.

Otomotik Bilgi İşlem Makinalarında kullanılmaya mahsus elektronik hafıza modülleri ; (SIMM( tek yerleşik) , DIMM (çift yerleşik) benzerleri ) 8473 GTİP de değerlendirilebilir.

Bunların dışında bu tür bellek birimlerine yönelik daha bağlayıcı bir tarife var ise; bilgilendirme açısından paylaşılması yararlı olacaktır.

Bu kişisel yorumumu siz değerli dostlarımızın görüşlerine ve değerlendirmesine sunar, değerli paylaşımlarınız için teşekkür ederim

Saygılarımla,
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com