Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: tasfiyeli mal


Alıntı:
serdar4umit´isimli üyeden Alıntı
tasfiyeye kalmış bir ürün için antrepo beyannamesi verebilirmiyiz?
teşekkürler


Sn, serdar4ümit

Geçici Depolama süresi içerisinde Rejim Beyanında bulunulamadığından Tasfiyelik hale gelmiş İthal eşyası için; Hak sahibi, İhale ilanının yayınlandığı tarihe kadar, Gümrük Kanununun 179/1 mad. göre Gümrük idaresine başvurarak eşyanın "Serbest Dolaşıma Giriş Rejimine" tabi tutulmasını talep edebilir.
Bu talep doğultusunda, eşyanın CIF değerinin % 1' i oranında para cezası yatırmanız gerekir.

Burda dikkat edilecek husus, Kanun maddesinde geçen Serbest Dolaşıma Giriş Rejimine tabi tutulmasını talep edebilir hükmüdür.

Antrepo Rejimi farklı bir rejimdir.

Dolayısıyla, her halükarda bu eşyanın tasiyeden çıkarılması için ön şart olan Serbet Dolaşıma Giriş Rejimine tabi tutulması şartı böyle iken. bu talepte bulunurken, talebinizde;

İlgili eşyayın Serbet Dolaşıma Giriş Rejimine tabi tutmak istemekteyiz. Ancak,Serbet Dolaşıma Giriş Rejimine tabi tutulana kadar, Antrepo Rejimi altında kalması hususunda müsaade istiyoruz demeniz gerekir.

Bu anlamda idarenin uygun görüşü neticesinde ancak bu eşyayı önce Antrepo Rejimine tabi tutabilirsiniz. Burada eşyayı tasifyeden alma şartı Serbet Dolaşıma Giriş Rejimine tabi tutmanız halinde mümkün olduğu açıktır. Talebinizde buna yer veriniz.

Saygılarımla,
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com