Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Gümrük çıkış beyannamesi

Alıntı:
zaferdedeoglu´isimli üyeden Alıntı
Merhabalar,
İkinci ihracatımız olacak nasipse. Müşterimizi iki kez ülkesinde ziyaret ettik. Son kez de onlar Türkiye'ye geldi. Bu görüşmemizde fiyatlar vb. konularda mutabakata vardık. Yanlarında getirdikleri parayı peşinat olarak verdiler. Toplam fob bedeli 75.000$. Ödedikleri peşinat ise 20.000$. Şimdi bu parayı nasıl resmi bir hale getireceğiz bilemiyorum. Döviz Alım Belgesi ile olur dediler. Bazıları ise DAB ile olmaz Türkiye'ye giriş yaparken Döviz Beyan Tutanağı olması gerekir diyorlar. Nedir bu işin aslı. Müşterimizin pasaportunun ön yüzü ile giriş tarih mührünü içeren sayfa ile DAB bizim işimizi çözer mi?
Gümrük Çıkış Beyannamesi nasıl kapatılır?
Teşekkürler.

Sn, zaferdedeoğlu

İhracat bedelinin nakit olarak getirlmesi durumunda, girişte düzenlenen Döviz Beyan Tutanağı ile bankaya giderek ihracat bedeli olarak alışını yapıp DAB a bağlanması gerekir.
Bu yapılmadan düzenlenen DAB lar ihracat bedeli karşılığına sayılmaz.
Burada yapmanız gereken ya alıcı kendi bankasından gönderecek dövizi alışını bu şekilde yapmanız olacaktır. Yada nakit olarak alışını yapıp, görünmeyen kalemlerden muhasebeleştirebilirsiniz.
İhracat bedellerinin yurda getirilmesi serbest bırakıldığından, kapanması konusunda endişe etmeyiniz. Resen bile olsa kapanır. Kaldıki siz zaten geriye kalanı banka aracılığıyla sonradan getireceğiniz için bir sorun yaşamazsınız.

Saygılarımla,
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com