Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: HURDA İTHALATI


Alıntı:
HANDE ULUSOY´isimli üyeden Alıntı
İngiltere'den hurdaya çıkmış otomobillerin kullanılabilir parçalarını ithal etmek için izlenmemiz gereken prosedür hakkında bilgi rica ediyorumm ...

Sn, Ulusoy

Öncelikle şunu netleştirmeniz gerekiyor.

Sizin İthal edeceğiniz kullanılmış ürünler, kullanım vasfını kaybetmemiş ve tekrar 2.el kullanılmış olarak, kullanılması mümkün olan eşyalardan ise, bu amaçla 2. el kulllanılmış olarak getirip bu amaçla satacaksanız, aşağıda belirttiğim tebliğ kapsamında yer alıyor ise, 10 yaşına kadar olanları ithal edebilirsiniz. Ancak; bu eşyaları detaylı olarak özellikliklerine göre isimlendirerek mevzuat yönünden başkaca gerekliliklerine bakmak gerekir.

Eski, Kullanılmış veya Yenileştirilmiş Olarak İthal Edilebilecek Maddelere
İlişkin Tebliğ (İthalat: 2009/9)

Bunun dışında bu eşyalar Kullanılmış 2.el olarak bulunduğu hal itibariyle artık kullanılması mümkün değil ise bu eşya HURDA ve ATIK sınıfına girer.
Bu durumda yine eşyaların detaylı sınıflandırılarak, ÇEVRE BAKANLIĞI ATIK YÖNETMELİĞİ ne göre gerekli şartları taşıyanlar için KONTROL BELGESİ almak gerekir. Ancak daha öncesinden ilgili bakanlıktan Hurda İthalatçı Belgesi almanız gerekir. Bunun için Bakanlığın ilgili birimi ile görüşünüz.
Hurda İthalatı bu anlamda meşakkatli ve teknik ayrıntıları bir hayli fazla olan bir işlemdir.

Saygılarımla,
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com