Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Amerikaya Ayakkabı numunesi göndereceğim ?

Alıntı:
nikleboy´isimli üyeden Alıntı
Merhaba Arkadaşlar öncellikle sorulara vermiş oldugunuz itinalı cevaplarınız için teşekkür ederim...

Amerika'ya bayan ayakkabası yollamak durumundayız öncellikle 16 çift numune yolayacağız ve bu gönderiyi normal sıradan bir kargo yollarmış gibi yapmak istiyoruz çünkü bu ilk ihracat deneyimimiz olacak ve numuneler beğenilirse ihracat yetkilerini almayı düşünüyoruz oyüzden ihracat ve gümrük prosedürüne takılmadan numuneleri yollamak istiyoruz..
Ayrıca numune yollamamnın özel bir prosedürü varmı gümrüğe takılmadan yollama yapabilmemizi sağlayacak ? Veya bu numuneleri 3 er çift 3 er çift mi yollasak ? Bunu özellikle belirtmek istiyorumki daha önce hiç ihracat yapmadık...Buyüzden numuneleri yollarken herhangi bir belge düzenlememiz gerekiyorumu...müşterimizin anlaşmalı oldugu bir kargo firması ile karşı ödemeli yollayacağız ve firmadan bana proforma fatura örneği yollandı doldurulmak üzere...

Teşekkürler ;

Sn, Nikleboy

Numune gönderinizi, bedelsiz bir Proforma faturası keserek, kurye taşımacılığı yapan bir kargo firmasına ( Fedex/Ups gibi) yada alıcının belirlediği taşıma firmasına vererek gönderebilirsiniz.Alıcı başkaca bir belge istemiyorsa Proforma fatura yeterli olacaktır. Alıcının size yolladığı Proforma fatura örneğini usulüne uygun şekilde düzenleyerek numuneleri gönderebilirsiniz.
Burada dikkat edeceğiniz bir husus; bu numuneleri geri almamak koşuluyla gönderiyor olmanızdır. Eğer numuneler geri gelecekse gümrük işlemi yaparak göndermek gerekir.
Fatura düzenlemede tereddüt ettiğiniz bir husus olursa belirtiniz. Hayırlı olması dileğiyle.

Saygılarımla,
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com