Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: MERHABA ARKADASLAR
Alıntı:
tayfun3697´isimli üyeden Alıntı
Saygilar hocam ben serverlari bir akrabama getiricem urunler ikinci el ama 1 yil garantileri mevcut. Faturada detayli yazmakta. Cok taninmis markalardan olusmakta serverlar. Hediye amacli gelicek.


Sn, tayfun

Buna benzer bir işlemle daha öncede karşılaştığımız için , uygulamanın nasıl olacağını size izah edeyim.

Öncelikle belitmeliyimki, bunlar bir şahsa hediye olarak gelirse, bu kişinin hediye olararak gümrükten çekebilmesi mümkün değildir.

Yapacağınız işlem şu şekildedir;

-Bu malların Türkiyedeki alıcısı şahıs değil, firma olmalıdır.
-Bu malların kullanılmış olarak ithali mümkün olmadığından, İthalat genel müdürlüğünden ithal izni alınmaldır.Bunun için satıcı firmadan malların tanımı, marka ve model numaraları ile miktar ve kıymetlerini gösteren bir fatura getirilerek izin başvurusu yapılmalıdır.( Bu ithal iznini ancak firmanın kendi ihtiyacında kullanacak ise vermektedirler.)

- Daha sonra yina aynı fatura ile , malların kendi ihtiyacınızda kullanılması sebebiyle, Sanayi İl Müdürlüğünden Garanti Muafiyet Belgesi Alınacaktır.

Bu belgeler alındıktan sonra
-Bu mallın alındığı yerden Türkiyedeki alıcı firmaya kesin satış faturası faturası kesilecek, ve malla birlikte ürüne ait, ce sertifikaları, test raporları ve kullanım klavuzları olacak. Mal gümrüğe geldiğinde CE ygunluk denetimine tabi tutulacaktır.

Uygunluk yazısı alındıktan sonra vergileri ödenmek suretiyle ithali yapılacaktır.

Bu malları yanınızda getirmeniz , pek kullanılan bir yöntem değil. Ancak muhakkak yanınızda getirecekseniz. Sınır kapısından faturasını göstererek üzerinizde gümrüklü eşya olduğu ve ithal edilmek üzere bir iç kara gümrüğüne teslim etmek istediğinizi beyan ediniz. Daha sonra ilgili iç gümrüğe gelerek, antrepoya almak için izin alarak , izin verilen antrepoya malın girişini yapmalısınız.Bu pek kullanılan bir sistem değil bunu belirteyim.

Toparlıyacak olursak, biraz teferruatlı bir işlem olacaktır.Burada vergiler dışında haklı olarak alınacak izinler ile ilgilide maliyetler oluşacaktır. Ama neticede yapılmayacak iş değildir.

Kolaylıklar dilerim.

Saygılarımla,

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com