Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: ithal edilen iş makinası


1- firmanız bu makinaları türkiyeye geçici ithalat kaydı ile getirmemişse ve serbest dolaşım rejimine göre işlem yapmışsa mal millileşmiştir. bu makinaların ihracatı normal milli mallar gibidir.

2- Aralarında ilişki bulunan veya ortak şirketler arasındaki işlemlerde ihracat rejimi açısından bir problem yoktur. şayet malı türkiyeye ithalat aşamasında beyan ettiğiniz gümrük kıymetini idare kabul etmez ve ilişkiniz şüpheli işlem yapma durumu olduğu varsayımına göre idare sizden ek evraklar isteyebilir. (çıkış gümrük beyannamesi, vb.)

3- Örtülü kazanç veya sermaye aktarımı, gümrük ve dış ticaret mevzuatlarının kapsamına girmemektedir. Örtülü kazanç veya sermaye aktarımı, mali mevzuatları ilgilendirmektedir. Kurumlar vergisi ve vergi usul kanununda bu konu ile ilgili düzenlemeler vardır. şirketinizin merkezinin yurtdışıında olması veya şubenizin yurtdışında olması, beyan edeceğiniz kurumlar vergisi beyannamesinde kazançlarınızı beyan ederken vergi idaresi tarafından makul şekilde karşılanmazsa incelemeye alınırsınız. sonra vergi denetmenleri sizi incelemeye alır. Örtülü kazanç veya sermaye aktarımı çok çok sonra ortaya çıkan yıllar süren incelemeler sonucunda ortaya çıkacak bir hukuki durumdur.

4- KDV muafiyeti. söz konusu ihracatla ilgili Türkiye'den mal çıkışı ihracat olduğundan, makinanın Türkiye'de serbest dolaşıma giriş esnasında ödediğiniz KDV miktarını yeminli mali müşavir kdv dosyalarını hazırladıktan sonra kendi vergi dairenizden alırsınız.

5- Makinayı sattığınız ülke (veya yurt dışındaki kendi şirkeniz) ile yapacağınız anlaşmalara göre tabi o ülkenin gümrük ve vergi mevzuatlarına göre anlaşma yaparak malı gümrüksüz veya kullanım amaçla karşı taraf ithalatını yapabilir. bu konu Türkiye gümrüklerini alakadar etmez.

saygılar