Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Norveçten Uskumru İthalatı


Merhaba Kervan FM

Öncelikle dondurulmuş ürünler bozulma riski yüksek oldugu için ithalatı zordur, kolay gelsin.

1-Uskumru ve ya diger balık ürünleri ve çogu gıda ürünleri Tarım bakanlıgınca ithalattan öncesi kontrol
belgesi çıkarılaması gerekir.
2-malın çıkış ülkesinde Tarım ve Gıda bakanlıgından onaylı saglık sertifikası gereklidir. (Ürünün alındığı çiftliğe ait sağlık sertifikası aslı kontrol belgesi onaylama aşamasında, ürüne ait sağlık sertifikası aslı ise fiili ithalatta bulunacak)
3-Menşei sertifikası gereklidir.
4-Kontol belgesi, saglık sertifikansı, ticari fatura, malların üzerindeki etiketlemeler vs. isimleri gramajları birbir ile uyumlu olmalıdır.
(mesela:faturanızda uskumru balıgı yazıyır malın üzerindeki paketlerde kılıçbalıgı yazıyor. Ve ya gramaj tutmuyor Kabul edilemez)
5-Frigo konteynerin sogutucu ünitesi hassastır ki; elektrik ile çalışan bir sogutucudur. Gemide, limanda, muayene sahasında eletrikten çıkarılmamalı, her ihtimale karşın konteynerin içine yurtdışından çıkmadan önce temperatör (soguluk derecesi ölçüm ve saatli kayıt cihazı) konmalı. Zira gemide elektrikten çıkartılmış ise bu makina sayesinde ögrenilmeli. Bozulmanın kimden kaynaklandıgı bilinsin.

6-Tüm işlemler bittikten sonra frigo konteyner tertibatı olan bir (gensetli) tıra yüklenerek gidecegi yere sevk edilmeli ve sevk yeri uzaksa ara ara jeneratör kontol edilmeli.

7-Limanda bozulma riskinden kurtulmak için; mal gelince direk sogutuculu bir antrepoya malları boşaltmanız saglıklı bir karardır.

8-Atr belgesi ve menşei belgesi gereklidir.

Vergileride aşagıdaki gibidir;

KDV %8 AB tarım payı: %13 Efta gümrük vergisi:%0

İyi çalışmalar.
__________________
ISTANBUL
Bilgi için degil, ithalat ve ihracat için varız.
Contact Mail & Msn: basarigumruk@hotmail.com