Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart yolcu beraberinde cep telefonu ( SORU VE CAVAPLAR BİRLEŞTİRİLMİŞTİR)
iyi gunler,bir arkadaşıma amerikadan dönerken getirmesi için 2 adet cep telefonu siparişi verdim siparişler kendisine ulaşmış,acaba türkiyey girişte gümrükte sorun yaşarmıyım.Çünkü gümrük mevzuatında şöle bir kısım var:

''Bu çerçevede, bireysel cep telefonu ithal işlemleri sadece zati eşya kapsamında olup, yurtdışından yolcu beraberinde veya posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla vergili ya da muaf olarak hediyelik cep telefonu getirilmesi mümkün bulunmamaktadır''
yardımlarınız için teşekkürler...

------------------------------------------
Sn, serdar77

Mevzuat tanımında da belirtildiği üzere Cep Telefonu "ZATİ EŞYA" kapsamında getirilebilir. Buda yolcunun kendisine tanına bir haktır. Bu hak 2 yılda 1 adet olarak verilmiştir. Tek seferde 2 adet getiremez.

Saygılarımla,
30AĞUSTOS

-------------------------------------------

anladiğim kadariyla kutusunda olduğu zaman 2. getirilemiyor peki kutu açılıp telefon şahsi telefonuymuş gibi gösterilirse yine problem olur mu bir de bu kişinin gectigimiz yıllarda telefon getirip getirmediği nerden anlaşılıyor pasaporta kaydedilen imei numaralarından mı yoksa gümrüklerde böle bir sistem mi var ?
teşekkürler...

-------------------------------------------
Sorunuz, yukarıda mevzuat yönünden cevaplandırılmıştır. Kanuni çerçevesi bu şekildedir.Buna riayet edilmesi gerekir.

Saygılarımla,
30 AĞUSTOS

-------------------------------------------
Konunun kanuni çerçevesini çok net anladım,anlamadığım bir kişinin daha önce ülkeye telefon getirdiği nasıl anlaşılıyor yani diyelim ki ben 6 ay önce 1 adet telefon getirdim aynı sene içinde 1 adet daha getiriyorum gümrükte kontrol için bir kayıt sistemimi var yoksa sadece getirdiğim telefonu kendi pasaportumla kayıt ettiremiyor muyum öğrenmek istediğim bu ?
bu arada yardımların için tesekkurler...
----------------------------------------------


Aşağıdaki linki inceleyiniz. Sorunuza cevap olacaktır..

http://www.gumrukforum.com/forum/archive...-1109.html

*30 AĞUSTOS*

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey