Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Şarap İthalatı için bilmem gerekenler nelerdir? Şimdiden teşekkürler...


Alıntı:
beverly´isimli üyeden Alıntı
Merhabalar...

Ben 1 yıl kadar Londra da kaldım.Orada oldugumdan beri şarap satışı ve toptancıları ile ilgili arastırmalar yaptım kucuk caplı ve ogrenmek ıstedıklerımı ogrendım ve Türkiye de bulundugum sehirde oradan ornek aldıgım ve kafamdakılerı bırlestırdıgım bır Sarap dukkanı acmak ıstıyorum.İthal sarapları fransa ıspanya avustralya menseli olsun bırcok sarabı uygun fiyata toptancısından almam mumkun burdakı dukkan ıcınde dılegım fınansmanı saglamamda,ancak ordan 100 ü aşkın koliyi (her kolide en az 4lü şiseler) ne sekılde buraya getirebilecegimi bilmiyorum eger kendım bır şirket kurup getıttırmek olayına girersem sanırsam cok daha zahmetlı ve masraflı ama benım sorum yınede

1-sarapları kendı fırmam ile ıthal ediceksem ne tarz bı fırma ve ordan aldıgım sarapları tc ye donmeden ordan yuklemesını nasıl halledebılırım?
2-eger aracı fırma kullanıcaksam sadece bır sarap dukkanı sahıbı ısem bunun yıne londra dan yukun verılmesı yapılması nasıl olur?
3-tc ye gırıste uygulanıcak vergıler nedır ne kdardır?
4-dukkanımda bana uygulanıcak vergı oranı nedır ne kdardr?
5-bunu londra dan halledebılecek yada konusabılecegım fıyat alabılecegım bır fırma bılıyormusunuz?
6-benden gumrukten hangı belgelerı ısterler?

Yahut bana ordan aldıgım ve benımde orda bulugundumda onundekı kamyonda ıcınde 100den fazla sarap kolısıyle oldugumdan ıtıvaren tc ye dukkanıma gırısıne kdar kısmı acıklarsanız dırek cokcok daha bılgılendırıcı ve mutlu olurum tabıkı...

Sımdıden okuyan yada cevaplayan herkese tesekkurler

merhaba forum üyesi ben sizin sorduğunuz sorular çok kapsamlı ama yinede cevap vermeye çalısacağım.

1-Türkiyede dış ticaret firması kurarak ürünü ithal edebilirsiniz.Aldığınız ürünleri ordaki firmalar aracılığla Türkiyeye ihraç edin burda kurmuş olduğunuz firmayla da malları çekebilirsiniz.

2-Eğer aracı bir firma kullanırsanız malların malların yüklenmesi burda anlaştığınız firma belirtilmesi lazımdır.Burdaki firma sizin yerinize vergileri öder sonra malı cekip sizden gerekli maliyetleri temin eder.

3-Alınan vergiler konusunda ürün hakkında çalışma yapmak gerekir.Ama yinede linkden bilgi alabilirsiniz.

http://www.maliye-abdid.gov.tr/html/ab_turkiye/uyum/otv.htm

ithalat için http://www.maliye-abdid.gov.tr/html/ab_turkiye/uyum/otv.htm

Ek bilgi olarak
TAPDK izinleri için gereken resmi işlem ve şarap analiz ücretlerinden dolayı, ithal şaraplarının ilk partisi izleyen partilerine göre çok daha maliyetlidir. Çünkü aynı firmanın aynı etiketli, aynı yıla ait ve aynı lot numaralı şaraplarının ithalinde analiz ve pek çok diğer masraf ortadan kalkmaktadır. Sistem sipariş toplama üzerine kurulduğundan, herkesin ilk parti ürün yerine daha ucuz olan ikinci ya da üçüncü parti ürünü beklemesi halinde o şarabın Türkiye'ye getirtilmesi için gerekli minimum sipariş toplamına (600 şişe) zaten ulaşılamayacak, yani sistem işlemeyecektir. Bu fiyat farkına izin verilmesi halinde ise, ilk parti ürün alanlar, diğerlerine göre daha fazla ücret ödemiş, ve diğer partiler için de geçerli olan analiz masraflarını üstlenmiş olacaklardır. O sebeple, ithal için yapılacak ilk ödemeler, toplanan paralardan karşılanacak ve tüm partiler için şarap fiyatları sabit tutulacaktır. İlk yılın ardından, her yeni ürün için resmi işlem ve şarap analiz ücretleri şirket karından finanse edilecek ve ilk parti ile izleyen partiler arası şarap fiyatlarının değişmesine izin verilmeyecektir. Ancak döviz fiyatlarındaki artış ve azalışlar doğal olarak ilgili döneme ait şarap fiyatlarına yansıyacaktır.