Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: HERKES İTHALAT YAPABİLİR Mİ?


Tabi ki yapabilirsiniz. Şahıs şirketi olarak ta, şahıs olarak ta ithalat yapabilirsiniz..

Ancak başlamadan önce ithalat işlemleri ile ilgili bilgi almanızda fayda vardır..Aksi taktirde gerek gümrük gerek nakliye gerek banka ayağında ve diğer kurum ve kuruluşlar nezdinde sorunlar yaşayabilirsiniz.

Bir gümrük müşavirlik şirketi size gümrük danışmanlığı verebilir, gümrükten malınızı çeker ama o sürece gelesiye kadar sizin alıcı ile anlaşmanız, ondan önce getireceğiniz mal hakkında Türkiye ayağındaki izinleri bilmeniz gerekir. Türkiyeye getirilmesi yasaklanmış bir malı getirmek isterseniz olmaz .. Bunun yanı sıra büyük lojistik firmalarından da destek alabilirsiniz ancak o da biryere kadar..

Bu aktörlerin sizi yönlendirmeniz bir bakıma doğrudur, ancak onların bazen sizi yanlış yönlendirmesi olasılığına karşı donanımlı olmanız gerekir. Yoksa çok para ve zaman kaybedersiniz.

Yapacağınız ithalatı sadece gümrük ayağında düşünmeyin..Gümrük olayı tabiri amiyane ile zurnanın son deliğidir. Bu aşamaya gelesiye kadar gerek kambiyo, gerek nakliye ve gerekse gümrük konularında araştırma yapmanız gerekir.

Yapacağınız ilk adım proforma fatura talep etmek..