Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: ithalat gümrük işlemleri


Alıntı:
paradoks3327´isimli üyeden Alıntı
öncelikle merebalar ithal etmiş oldugumuz kalın gümrük işlemleri nasıl yürütülür gümrükte hemen çekmesek olurmmu mal nerde ne şartlarda bekletebiriz?
Sn, paradoks3324

İthal edilecek malların gümrük depolarında bekleme süreleri;

Hava ve Karada gelen eşya için : 20 gün
Deniz yolu ile gelen eşya için : 45 gün
Bu süreler yasal bekleme süresidir. Bu süreler dolmadan süresi içinde gümrük idaresine başvuruda bulunarak 1 AY ek süre alınabilir.

Diğer bir yol ise; İlgili eşya için, yine yasal bekleme süresi içinde Gümrük Antrepo Beyannmesi ile eşya Antrepo Rejimi altına alınabilir. Bu rejim altında eşya İthalat beyannamesi verilecek tarihe kadar süresiz olarak kalabilir.

Bunlara ek olarak; Yeni onaylanan Değişik Kanunda 1Temmuz yürürlük tarihi itibariyle, eşyanın konulacağı yer Antrepo statüsünde ise, 20-45 günlük geçici depolama statüsünde bu Antrepolara mal alımı olmayacak.
(Geçici Deplama yerlerine alınacak eşya hariç) Gümrük Müşavirinizin vereceği Antrepo Beyannamamesi ile mal girişi sağlanacağından bu şekilde girişi yapılan malın bekleme süresi sınırsız olacaktır. ( Bu durum gümrüklerde sıkıntı ve sıkışıklığı beraberinde getirecek olmakla birlikte, 1 Temmuzdan itibaren ve 1 Aylık geçiş dönemi olan bu hükmü dikkate alınız.)

Saygılarımla,
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com