Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Amerikadan Optik Malzeme Satın Almak ?

Sn, Soydan

Bu makinalarda kullanılan aksam ve parçalar her ne kadar 8466.93.00.00.00 de yer alsada, Optik tarzda işlenmiş bu malzemeler, makinadan bağımsız olarak gelmesi halinde,
9001.90.00.91.00 GTİP de sınıflandırılarak “ Lazer Kesim makinalarında kullanılmaya mahsus, optik tarzda işlenmiş lens ve yansıtı aynalar” olarak beyan edilmesi uygun olacaktır.

Buna göre vergi oranları
-------------------------------
Gümrük Vergisi : % 2,9
KDV : % 18


Bahse konu eşya, adet ve mahiyeti itibariyle ticari kapsamda eşyadır. Bu eşyanın niteliği itibariyle kişisel olarak ithal edilebilmesine gümrük idaresi uygun bakmayabilir.
Anladığım kadarıyla ve ödemeyi kredi kartı ile yaptığınıza göre bir şahıs firmanız var ve firmanızdaki makinanız için kullanacaksınız.
Sonuç olarak her halükarda İthalatçının gümrük sistemine kaydı yapılarak Gümrük Beyannamesi oluşturularak bu işlemin yapılması gerekir.
Gümrük idaresi malın ticari faturasının yanında bu malın ödemesinin yapıldığına dair, bankadan transfer işleminin yapıldığına dair bir yazı ister. Bu yazıyı bankanızdan alınız.

Gelen ticari fatura nakliye dahil 313 USD ( fob) demişsiniz. Ancak FOB denmesi bu fiyatın içinde nakliyenin olmadığını gösteriyor. Dahil olsa CFR olurdu. Ama faturayı ve evrakları incelemek lazım tabi.

Bu işlemi kendinizin yürütmesi biraz sıkıntı ve zor olacaksada yürütebilirsiniz. Uygun bir hizmet ücreti ile bir Gümrük Müşavirliği aracılığıylada yapabilirsiniz. Bu daha doğru olur tabiî ki.
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com