Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: aracı-ihraç mal-fatura
Değerli Forum Üyesi,

Siz aracıda, tedarikçide değisiniz. İhracatçısınız bu durumda. Bunu öncelikle biliniz.

Eğer İhracatını yapacağınız ürünü, yurt içinde aldığınız firma malın üreticisi ise ve kapasite raporu var ise bu durumda bu firma size malı satarken KDV almadan İhraç kayıtı olarak fatura kesebilir.Bu durumda siz İhracatı gerçekleştirip ihracat ilişkin gümrük beyannamesini üretici firmaya vermeniz halinde, kendisi sizden tahsil edemediği KDV yi iade veya mahsup yoluyla Maliyeden tahsil edecektir.

Bu firma malın üreticisi değil ise, tedarikçi durumundadır ve size KDV li olarak fatura kesecektir.Bu drumda ödediğiniz KDV yi malı ihraç ettikten sonra siz iade alacaksınız.

Her iki durumdada sizin yurt dışına keseceğiniz faturada KDV yi göstermeyeceksiniz.

Siz bu malları ihraç ederken, faturanıza ve gümrük beyanamesine, imalatçı veya tedarikçi firmanın ünvan ve vergi mükellefiyet bilgilerini yazarsınız. Sizin mal alım faturanız sizin alt faturanızdır. Bu yurt dışını ilgilendirmez.

Saygılarımla,

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com