Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: Çanta İthalatı
Sn, Serkankon


Gözetim ;
Bir malın ithalatının yerli üreticilere zarar verecek veya zarar tehdidi yaratacak miktar ve/veya şartlarda artması halinde, ithalatın, Dış Ticaret Müsteşarlığı'nca düzenlenecek "Gözetim Belgesi" ile izlenmesine yönelik bir uygulamadır. Gözetime tabi ürünlerin ithalatında miktar ve/veya değer sınırlaması olmayıp, her isteyen ithalatını gerçekleştirebilmektedir.

Ek Mali Yük ;
Bir malın İthalatınında oluşan artış ve gerçekleşme koşullarının, yerli yerli üretimde neden olacağı zarar ve tehditleri ortadan kaldırmaya yönelik olarak koruma önlemi amacıyla konulak Ek vergidir.

Gözetim daha ziyade bir malın ithalatının ileride yerli üretimde oluşturacağı zararı tespit etmek ve bunun izlenmesi ile alınabilecek tedbirleri uygulamaya geçirebilmek amaçlıdır. Ek Mali Yük ise, ortaya çıkmış bir zarar ve tehdidi azaltmaya ve/veya ortadan kaldırmaya yöneliktir.

Saygılarımla,

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com