Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: bilgi isteğiAlıntı:
asiyan´isimli üyeden Alıntı


Ama şunu söyleyebilirim, ithalatta navlun faturanız yoksa mal bedelinin %10unu, sigorta belgeleriniz yoksa mal bedelinin %3ünü alarak FOB'u CIFe çevirirsiniz ve gümrük vergisini bu yolla bulursunuz.

Merhaba sayın asiyan,

Diğer yazdıklarınıza katılmakla birlikte malesef yukarıda bahsettiğiniz konuda size katılmam mümkün değil. Bu konuda Gümrükler Genel Müdürlüğünün 2005/7 sayılı Genelgesi açıktır.

ilgili Genelgede;

"Bu hükümler çerçevesinde;

1- Teslim şekline göre ithal eşyasının fiilen ödenen veya ödenecek fiyatına ilave edilecek navlun ve sigorta giderlerinin tespiti bakımından navlun makbuzu ve/veya sigorta poliçesinin beyannameye eklenmesi gerekmektedir.

2- Söz konusu belgelerin ibrazının imkansız olduğu veya kabul edilebilir nitelikte bulunmadığı hallerde, yükümlü tarafından nedenleri de belirtilerek verilecek bir dilekçe ile bu durumun bildirilmesi suretiyle; belirlenebilmesi halinde emsal navlun ve/veya sigorta giderinin, aksi halde gümrük idaresi tarafından ithal eşyasının FOB kıymetinin %10 unun navlun ve %3 ünün sigorta bedeli olarak ithal eşyasının fiilen ödenen veya ödenecek fiyatına eklenmesi uygun bulunmuştur."denilmektedir.

Buna göre; her koşulda navlun bedelinin %10 Unu ve sigorta bedelinin %3 ü alınarak kıymet tespiti yapılamaz. Yukarıda belirtilen şartların gerçekleşmesi ve emsal değer bulunamaması durumunda ancak dediğiniz şekilde işlem yapılabilir.

Tabi benim söylediğim işin mevzuat yönüyle doğrusu . Uygulamada esneklik olduğunu biliyorum .

İyi çalışmalar

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
__________________
**Lütfen Forum Kurallarını dikkatlice okuyunuz.
**Forum\'da konu açmadan önce MUTLAKA arama yapınız.
**Rahatsız olduğunuz iletileri \"bildir\" tuşunu kullanarak ilgili moderatöre aktarabilirsiniz.
** Bize ulaşmak için: yoneticiler@gumrukforum.com