Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: gümrük karnesiDoğrudan temsil yoluyla gümrükte iş takip edebilirsiniz evet. Konyla ilgili en yakın gümrük idaresine gidin ve MÜDÜR YARDIMCISINDAN konuyla ilgili bilgi alın. Ne gibi evraklar hazırlanması gerektiği konusunda danışın. İstenen evraklar gümrükten gümrüğe göre değişebiliyor çünkü. Size doğrudan temsil yetkisi sağlayacak Gümrük İdaresi tarafından kart verilecek. Bu kart Başmüdür tarafından onaylandığı için çıkması biraz zaman alır..1-2 ayı gözden çıkarın..

Kartı ve yetkiyi aldıktan sonra gümrüğe dilediğiniz gibi girip çıkabilir, işlem takip edebilirsiniz. Ama söz konusu kartla Limanlarda ve Serbest Bölgede iş takibi yapamazsınız. Limanlar ve Serbest Bölgeler için ayrı kart çıkartılmaktadır.

Size şifre verecek gümrük idaresi. Oşifreyi kullanarak gümrüğün veri giriş salonlarında beyanname yazabilirsiniz. Firmanızı ilgili ihracatçı birliklerine üye yapabilirsiniz vs..

Memurlarla da iyi bir diyalog kurduktan sonra size zaten yardımcı olur ve yol gösterirler...

Büyütülecek bir konu değil.

Ancak biraz zaman, emek,para ve sabır isteyen bir konu. 6-7 ay içinde bu işin kurdu olursunuz

Sadece mevzuata çalışmaya başlayın..Gerekli yerlerde zaten gümrük idaresi size ne yapıp yapmayacağınızı söyler.. Kimse kafasına göre iş yapmıyor. Devlet ne derse odur.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey