Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: DHL ile ilgili bir soru


değerli arkadaşlar,

öncelikle,gümrük müsteşarlığımızın bu konular ile ilgili yayınladığı çok fazla sayıda genelge mevcuttur, ve kesinlikle Atatürk havaalanında ordino diye bir belgenin gerekmediğini belirtiyorlar.
DHL ve diğer uluslararası kargo firmaları,hala ısrarla bu ordino ücretini talep etmektedir.
kendilerine ısrarla sorunuz,nedir bu belge ? hangi hizmeti veriyor da bu ücreti istiyorsunuz ? kesinlikle hiçbir mantıklı cevap veremezler,tek söyleyebilecekleri ise, birçok kargo firmasının da bu ücreti aldığı,kimsenin ise bu ücrete itiraz etmediği gibi cümleler olacaktır.
ayrıca DHL firması,uluslararası taşımacılık yükümlülüklerini yerine getirmemekte,örneğin DDU -BOLU,DDU-BURSA, şeklinde olan bir paketin,gümrük çekimö işlemleri tamamlanınca adrese teslim etmemektedir,aksine adrese kadar teslim edilmesi gerekirdi.
ayrıca ekonomik kriz ortamından tüm sektörler etkilendiği gibi,uluslararası taşımacılık firmaları da yoğun etkilenmiştir,bu kargo firmalarının tüm dünyada karları hızla azalırken,Türkiye de hızla artma görülmektedir,bu hızlı artışın tek bir nedeni vardır,gasp yapar gibi zorla alınan ordino ve ardiye ücretleridir,
selam ve saygılarımla