Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: 1500 eur altı ürün ithalatı
Alıntı:
Yüzbaşı´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhabalar,

Abd'den bir tane tüfek dürbünü alacağım ama doğruluğundan emin olmadığım bazı konuları size danışmayı uygun gördüm. Birkaç sorum olacak, cevaplarsanız sevinirim.

1. Alacağım dürbünün değeri kargo vs. dahil 1400 eur civarında. Bu durumda %10 vergi ödeyerek ürünü alabilir miyim? Hediye olması şart değil diye biliyorum, doğru mudur?

2. Kargonun hemen elime ulaşmasını istiyorum ancak kargo şirketlerinin çok masraf çıkardığı söyleniyor. PTT ile gelen postaların ise çok geç geldiği söyleniyor. Bu konudaki tavsiyeniz nedir? PTT ile ortalama kaç günde gelir ve kargo şirketleri ne kadar maliyet çıkarır?

3. Ordu ilinde ikamet ediyorum. Eğer gümrük vergisi ödemem veya emniyetten izin almam vs. gerekirse Ankara'ya vs. gitmem gerekir mi? Tüm bu işlemleri bulunduğum ilde halledebilir miyim?

Şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla,
1) doğrudur. Tİcari mahiyette olmayan ve değeri 1500 Euro geçmeyen eşyaların ithali %10 maktu vergi ödenerek yapılabilir.

2) Kargo maliyeti=
ordino ücreti 150 TL.+KDV
ardiye ücreti =25 euro
muayene ücreti = 15 euro

dur yaklaşık. firmaya göre değişiklik gösterebilir. PTT hk. da bilgim yok ama daha ekonomiktir.

3) Kargoyla istemeniz halinde eşya İstanbul da kalır. İsterseniz gümrüklemesi burada yapılır, gümrük müşavirleri gerekli izin vs sizin adınıza alırlar.

Saygılarımla customs turkey, eu customs code, inward processing, import, export, cutoms duty, customs legislation, import tax, hs code turkey, customs clearance, customs tax, additional cusotms tax