Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: KONSİNYE MAL İTHALATI SÖZLEŞMESİ YARDIMI


Merhabalar,

Slovakya’da madencilik alanında bir firma, Türkiye’de bir iş aldı ve bu işi gerçekleştirebilmeleri için

Shearer (Drilling machine) Am50
Su emme makinaları
Electro Installatin System (Transformator içermektedir. 6000 V to 500 V)
Conveyor

Gibi çeşitli makinaların geçici ithalatını yapacaklar. Bunu yaparken İzleyebilecekleri bazı seçenekler bulunmaktadır: (Bu seçeneklerden hangisi işlerini daha kolaylaştıracaktır ve geçici ithalatı yapabilmeleri için nasıl bir ön hazırlık yapmaları gerekmektedir?)
1-Türkiye’de bir şube açmak
2-Türkiye’de bir Ltd. şirket kurmak
3-Makinaların geçici ithalatını burada iş yapacakları Türk firma üzerinden gerçekleştirmek.


Firma Makinalarının geçici ithalatını yaparken bir de yedek parçalarını Türkiye’ye gönderecek. Bununla ilgili de bazı sorularımız bulunmaktadır.

1.Yedek parçaları Türkiye’ye göndermelerinin en iyi şekli nedir? Yedek parçaları Türkiye’deki firmaya (Türkiye’de iş yapacakları Türk firmaya) satma ve gerektiğinde bu parçaların kendilerine geri satılması olasılığı ya da Türkiye’de konsinye stok yöntemiyle bu parçaları tutmak. Parçalar kullanılmadığı takdirde bunların konsinye stok süresi tamamlandığında iadesi.
2.Konsinye stok yapabilmeleri için neler gerekmektedir? Burada bir şirket kurmaları ya da şube açmaları gerekir mi? Ya da Türkiye’de iş yapacakları firmaya aracılığıyla bu mümkün müdür?

1.What is the best option to deliver spare parts to Turkey? We have to options sell it to them with possibility of reselling it back or establish consignment stock in Turkey
2.What is necessary for establishment of consignment stock? Is it necessary to establish branch or company?

İlginiz için teşekkür ediyorum.