Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: ÇİNDEN HARİCİ HARDDİSK VE FLAŞ İTHALATISn, kyzikos

Vermiş olduğum bilgiler, diğer üye arkadaşımızın yazmış olduğu cevaptaki mevzuat açısından gördüğüm eksiklikkleri gidermek amaçlı idi.

Sizin sorunuza gelecek olursak; bir ticari işletme olmadan, kişinin şahsına getireceği mallar dahi olsa her ne suretle gelirse gelsin ( posta, kargo vs) mutlak suretle gümrük mekanizmasının denetiminden süzülerek geçer.
Siz kendi şahsınız adına mal getirebilirsiniz. Ancak getirmek istediğiniz ürün sizin şahsi kullanımınıza yönelik miktar ve mahiyette olması gerekir.
Dolayısıyla bahsetmiş olduğunuz 100 adet eşya şahsi kullanımdan ziyade ticari mahiyet arz etmektedir. Bu haliyle gümrük denetimine takılır ve muhtemelende şahsi olarak ithalatınıza izin çıkmaz. Ticari mahiyet arz etmesinden dolayı, bir ticari işletme adına ithalatın yapılması uygun düşmektedir.

Bilgilerinize sunarım.

Saygılarımla,

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com