Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: İthalata Yeni Başlangıç ve Gümrükle ilgili sorular!
(3- Genel olarak Türkiyeye getirmek istediğim herhangi bir malzemenin ne gibi vergileri olur. gümrük vergisi dışında KDV gibi başka ne tür vergiler binebilir.

4- Aynı şekiled Türkiyeye getirilmek istenen herhangi bir malın Gümrük vergisini nerden öğrenebilirim. Yine forumda gördüğüm kadarıyla biçok kişi gümrük vergisinin yüzde kaç olduğunu biliyor. Nerden öğrenmemiz gerekiyor.)

Serbest dolaşıma sokulmak istenen eşya için Gümrük vergisi ve Kdv dışında Ötv ve çeşitli fonları(toplu konut fonu gibi..) ödenmesi gerekebilir. Szö konusu oranlar G.T.İ.P, tercihli rejimden faydalanıp faydalanmaması durumuna göre değişebilir. Eşyanız ile ilgili vergi oranlarını öğrenebilmeniz için eşyanızın G.T.İ.P'ini bilmeniz gerekmektedir. Daha sonra en basiti internet arayüzüyle de kullanabilinen bir dış ticaret mevzuat programı vasıtasıyla eşyanız için yürürlükte bulunan vergi oranları ve beyannameye eklenecek belgeler ile ilgili bilgileri edinebilirsiniz.

Tarife dışı ticaret politikaları önlemleri ithalatta dikkat edilmesi en gerekli hussulardandır. Bu sbeple eşyanızın söz konsu önlemlere tabi olup olmadığının da bilinmesi yükümlülükleriniz açısından önem arz etmektedir.

Sonuç olarak, ithl eşyası için uygulanacak vergi oranları tahsil edilecek fonlar, tercihli tarifeden yaralanıp yararlanmayacağı, gözetim kota vs tarife dışı dış ticaret politikası önlemlerine tabi olmadığı ve bunlarla ilgili yükümlülükler ilgili kurumlarımızın (gümrük müsteşarlığı, Dtm, maliye bakalığı) web sitelerinden öğrenilebilmekle beraber, bu işlm sizin için epeyce zahmetli olacaktır. Bu sebeple bir dış ticaret mevzuat programı edinmenizi öneririm.

Forum kuralları gereği size öneri yapamamaktayım ancak google da arama yaparak söz konusu işle iştigal eden firmalara kolayca ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
__________________
**Lütfen Forum Kurallarını dikkatlice okuyunuz.
**Forum\'da konu açmadan önce MUTLAKA arama yapınız.
**Rahatsız olduğunuz iletileri \"bildir\" tuşunu kullanarak ilgili moderatöre aktarabilirsiniz.
** Bize ulaşmak için: yoneticiler@gumrukforum.com