Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: amerika dan karışık giyim (pantolon gömlek tshirt)
Sn, Özsayın

Belirtmiş olduğunuz 61. Fasıl, Hazır Örme Eşyalara uygulanır. Örülmemiş Hazır Giyim Eşyaları 62. Fasılda sınıflandırılır.

İthal edilmek istenen ürünler arasında vergi farkı olmasada, kayıt belgesine ve risk değerlendirmesine tabi ürünler, kendi ayrı tarife pozisyonunda sınıflandırılmalıdır.

Ayrı ayrımı GTİP kullanmamız gerekecek demişsiniz. Evet ayrı ayrı olmalıdır.

Örneğin; Örmeden, erkek ve erkek çocuklar için paltolar ve kabanlara bakacak olursak, 6101 de kendi mamül maddesine göre sınıflandırılırken, aynı eşyanın Kadın ve kız çocukları için olanı 6102 de kendi mamül maddesine göre sınıflandırılır. Her ikisinde de vergi farkı olmamasına rağmen her ürün kendi tarife pozisyonunda beyan edilmelidir.

Bu açıdan ithal edilmek istenen ürünler; özelliklerine göre detaylandırılarak bakılmalıdır.

61. Fasıldaki eşyalar arasında fazla vergi farkı yoktur. KDV : % 18- Gümrük Vergisi- 8-12 aralığında

Menşe konusu ise; farklı ülkelerden ABD ye ithal edilen mamül eşyalar, buradan tekrar başka ülkelere ihraç edilmek istendiğinde eşyanın menşei ülkesi değişmez. Örneğin Çin den ABD ye ithal edildikten sonra bu ürün başka ülkeye ihraç edilirken menşe ülke yine Çin dir.
Ancak; örneğin, yarı mamül madde yada tamamlanmamış eşya şeklinde olarak ithal edilip, ithal edildiği ülkede en son esaslı işçilik uygulandıktan sonra menşei kazanım kurallarına göre, gerekli kriterleri sağlar ise eşya yeniden menşe kazanır. Aksi halde menşe ülke değişmez.

Saygılarımla,

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com