Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: YAVRU BEYANNAME..?
BİLGE programında 5300 rejim kodu ile geçici ithalatı yapılan eşyanın çıkışında 3153, kati ihraç eşyası için ise 1000 rejim kodu ile beyanname verilmesi gerekmektedir. Maliye Bakanlığı ile yapılan protokol sonucu ihracat beyannamelerine ilişkin bilgiler Müsteşarlığımız tarafından bilgisayar ortamında anılan Bakanlığa gönderilmekte ve ihracatçıların KDV iadeleri bu bilgilere göre yapılmaktadır. Ancak, Maliye Bakanlığına (Gelirler Genel Müdürlüğü) yalnızca 1000 rejim kodu ile oluşturulan beyannameler gönderilmektedir. Diğer taraftan katI çıkış eşyasının da geçici gelen eşya çıkışı ile beraber 3153 rejimine dahil edilmesi durumunda rejim bazında alınacak istatistiklerde de hatalar olacaktır.

Bu nedenle, 5300 rejimi ile geçici ithal edilen eşyanın çıkışı yapılırken, beraberinde kati ihraç eşyası bulunduğunda, 3153 ve 1000 rejim kodları kullanılarak iki ayrı beyanname tescil edilmesi, söz konusu beyannamelerin aynı anda gümrük onayına sunulması, sistemi tarafından bu beyannamelerle ilgili olarak faklı muayene memurlarına havale verilmesi halinde. 1000 rejim kodu ile verilen beyanname için görevli olan muayene memurunun her iki beyannamenin de muayenesini yapması ve muayene memuru değişme sebebi alanına “NÖBET” seçeneğini kaydettikten sonra açıklama alanına beraber işlem gördüğü kati ihraç beyannamesinin tarih ve numarasını kaydetmesi gerekmektedir.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey