Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: YAVRU BEYANNAME..?

Sevgili Arkadaşlar.

Öncelikle değerli paylaşımlarınız için teşekkür ederiz.

Üyemizin en başta sorduğu soruda, bir şey dikkatlerden kaçıyor sanırım. En başta bu arkadaşlar şunu yapmışlar. Geçici olarak ETİKET ithalatı yapmışlar. Bu geçici olarak ithal ettikleri etiketleri, ihraç edecekleri Ambalajın üzerine yapıştırmışlar. Sonrasında ise bu etiketleri ihraç edilecek ambalajın üzerine takılı halde yeniden ihraç etmektedirler.

Bu arkadaşlarımız öncelikle Etiketleri Dahilde İşleme Rejimine ( 5100 ) göre ithal etmeleri gerekirken, Geçici İthalat Rejimine ( 5300 ) göre ithal etmişler. Burada zaten hata yapmışlar. Nu yapılan işlem Geçici İthalat Rejiminin ruhuna aykırı olmasına rağmen bu şekilde hatalı rejim beyanları olmaktadır.

5300 Rejimi ile ithal edilen eşya; olağan kullanımın dışında herhangi bir işleme tabi tutulmadan yeniden ihraç edilmesi gerekeceğinden, doğal olarak 5300 rejimi ile ithal edilen eşya yeniden ihraç edilirken yine kendi GTİP kodundan ayrı bir beyanname oluşturularak yada ayrı bir kalemde beyan edilmek zorundadır. Burda etiketiin ve ambalajın birbirinden ayrı ve bağımsız eşyalar olduğu her ne kadar böyle olmasada , rejimin işleyişi açısından böyle olmak zorundadır. Bu yapılacak işlem usulen hatalı olmasına rağmen (Çünkü geçici rejimle ithal edilen eşya , rejime aykırı olarak işleme faaliyetine tabi tutulmuştur.) böyle olmak zorundadır.

Bunun doğrusu ise şöyle olmalıydı. İlk rejime giriş 5100 Dahilde İşleme yoluyla yapılmalıydı. Bu rejimle eşya ithal edildikten sonra, işleme faaliyetinden sonra, geçici ithal edilen eşya hangi ihraç eşyasının bünyesinde ise o eşyanın GTİP rejimine tabi olarak 3151 rejimi ile tek kalemde yeniden ihraç edilmeli ve ihraç faturasında ve gümrük beyannamesinde ise, Dahilde İşleme Rejimi ile ithal edilen eşyanın söz konusu ihracat eşyasında kullanıldığı beyan edilmelidir. Ayrıca faturasında, Dahilde işleme yoluyla ithal edilen eşyanın ne kadarı kullanıldıysa buna ilişkin adet ve kıymet ithalat bilgileri esas alınarak yazılmalıdır ancak Yurda girecek döviz bedeline ilave edilmemelidir ( Bedelsiz olarak geldiyse) .

Bu durumda, gümrük beyannamesinde eşyanın İstatistiki kıymeti, yurda girecek döviz miktarı olacaktır. İstatistiki kıymete ithal edilen etiket bedeli ilave edilemeyecektir. ( Ancak etiketler bedelli olarak ithal edildi ise bu etiket bedelleride yurda girecek döviz miktarına ve istatistiki kıymete ilave edilmelidir.

Son olarak eğer, ben Dahilde İşleme ile ithal ettiğim etiketi monte ederek ihraç ettiğim ambalajların dışında , etiket kullanmadığım ve sadece ambalaj olaral gönderdiğim ürün var ise, o zaman sadece bunun için 1000 rejimi ile 2. bir kalem açabilirim.

Sizlerin söyledikleri doğru. Ancak eşyanın rejime girişi ve rejimi sonlandırması sürecinde rejim beyanı açısından hata yapılmış.

Tekrar değerli paylaşımlarınız içim teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com