Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Post Yaş Meyve-Sebze İhracatı
Öncelikle bilgi yüklü böyle bir sitenin kurulumunda emeği geçen herkese teşekkür ederim. Konuya gelmek gerekirse, yaş meyve-sebze ihracatı ile ilgileniyorum. Yurtdışından farklı ürünlerle ilgili taleplerimiz var. Fakat bazı konularda bilgiye ihtiyacım var. Sorularımı aşağıda belirttim.

1) İhracatta Ex-Works idafesini gördüm. Bu FOB ihracatından farklı bir şey mi?
2) FOB' ta nakliye maliyeti satıcıya mı ait?
3) 20' feerer konteyner ile mal göndermek istiyorum. FOB fiyatı ile tahmini maliyetlerim (ihracat birliği, müşavirlik hizmeti, % 0,1 ihracat komisyonu hariç-onları biliyorum çünkü) nasıl olur? Özellikle liman ve gümrük masrafları? Bu noktada gemiye yükleme maliyetini öğrenmek istiyorum.
4) Görüştüğüm kişiler CIF üzerinden teklif istiyor. Ödeme şekli olarak en sağlıklısı (risk sıfır) hangisidir? CIF isteyen kişiye bunu nasıl anlatmam gerekli?
5) İhracatçılar birliğine üyelik ne kadar sürer?
6) Nakliye için görüştüğüm firmalar ürünlerin asit değerlerini soruyor. Bu bilgileri nereden öğrenebilirim?
7) Yaş meyve-sebze için zorunlu belgeler hangileridir?
Sorularım çok oldu galiba. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey