Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Ebay'den 240 dolarlık mp3 player getirtme konusunda yardım lütfenMerhaba.

Türkiye'de satılmayan 240 dolar değerinde bir mp3 playerı Ebay'den getirtmek istiyorum. Kargo ücreti 30 dolar. 240 Dolar = 162 Euro.

1. İnternetten sipariş edilen ürün hediye statüsüne girer mi?
2. Kurban bayramı yakın olduğuna göre 300 Euro sınırından yanrarlanabilecek miyim?
3. %10 vergi (yani 24 dolar) dışında bir ödeme yapmam gerekecek mi?

Ayrıca adres olarak Amerika'da yaşayan bir arkadaşımı gösterip, ürünü ona sıfır kargo ücretiyle ulaştırabilirim. Sonra onun bana USPS posta servisiyle göndermesini sağlayabilirim.

4. Bu yöntemi denersem daha mı kârlı çıkmış olurum? Posta ücreti (ki o da USPS'in sitesindeki tabloyu yanlış anlamadıysam 30 dolar) dışında bir vergi öder miyim?
5. Arkadaşım bunu hediye olarak mı göndermeli, yani üzerine "gift" mi yazmalı?
6. Faturayı da paketin içine koymalı mı?


7. Bir de bu ürünü (Türkiye'de satılmamasına rağmen) gittigidiyor.com'da 500 TL'ye gördüm. Sizce bu yöntemlere başvurmayıp onu mu almalıyım?

Bu konuda acilen yardıma ihtiyacım var, birileri yardımcı olursa çok makbule geçecek. Şimdiden çok teşekkürler.


DÜZENLEME:

Gümrüğü aradım ve sordum. 150 Euro üstü ürünlerde % 20 vergi ödeyeceğimi söyledi. Bu gümrük görevlisinin söylediğine güvenmeli miyim?

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey